Prevence podzimních bolestí zad

S podzimem většinou přichází i hlavní sezóna bolestí zad. Alespoň tak to vypadá v čekárnách na rehabilitaci. Pacientů s bolestmi přichází stále více a čekací lhůta se prodlužuje a s ní vlastně i doba trvání bolestí. Pakliže víte, že se Vám většinou na podzim vrátí bolesti zad, pak je možná na čase vyzkoušet udělat něco k jejich prevenci. Jednoduché věci se dají zařadit do každého dne a můžete si ušetřit čekání u lékaře a docházení na rehabilitaci.

Pokračujte v pohybu

Prakticky všichni se v létě více hýbeme. Trávíme více času venku, chodíme na procházky a vyhříváme se v parku na sluníčko. Chladné počasí nás ale většinou zažene hned po práci domů a potom už se nám tolik do cvičení a sportu nechte. I tak ale stojí za to si zacvičit a protáhnout se každý den. I kdyby to mělo být doma nebo třeba v práci. I 10 minutové protažení celého těla v teple domova pomůže předcházet bolestem, které často vznikají nedostatkem pohybu.

IMG_0547

Srovnejte sed

Společně s pohybem je důležité srovnat sed doma i v práci. Sedem trávíme i 10 hodin denně a to už je velká část dne. Proto je důležité sed srovnat. A je na čase se do toho opravdu opřít. Věděli jste, že špatné držení těla vsedě je jedním ze dvou hlavních důvodů vzniku bolestí zad? Proto je na čase si začít všímat, jak sedíte a sed si kontrolovat i během dne. O tom, jak si kontrolovat sed, se můžete dočíst v tomto článku.

PPHK5550

A jestli bojujete se špatnou náladou, správné držení těla Vám může pomoci i v tomto. Bylo dokázáno, že při správném držení těla dochází ke snížení stresových hormonů a zlepšení celkové nálady. Můžete tak i zkusit i tzv. power posing, kdy se postavíte do správného stoje, ruce si dáte v bok a jen takto nějakou chvíli stojíte. Je to jednoduché, chráníte svá záda i náladu.

Odpočinková aktivita

S podzimem nejen příroda, ale i my máme o něco méně energie. Sice často chceme zůstat stejně aktivní (pracovně i soukromě) jako na jaře a v létě, ale naše tělo reaguje i na změnu roční doby. Méně slunečního svitu a dřívější nástup noci nás nabádá k tomu, abychom si dopřáli i dostatek odpočinku. Odpočinek ale neznamená vynechání sportu a plné nasazení v práci.

Sportovní aktivity je dobré zmírnit při únavě, ale ne zcela vynechat. Namísto běhání zvolte procházku, jógu nebo plavání. Dobré je spojit lehčí fyzickou aktivitu, u které si odpočine Vaše mysl. Alespoň na chvíli se budete moci zastavit a naopak načerpat novou energii.

IMG_3102

A pak je tu také čistě odpočinková aktivita pro relaxaci těla i mysli. Dopřejte si příjemnou koupel a následně si užijte klidný večer s Vaší oblíbenou knihou. Také můžete zajít na masáž nebo si doma pustit vedené relaxační cvičení. Taková aktivita by měla být poměrně častá a to hlavně tehdy, kdy víte, že podzim je období, kdy se bolesti mohou ozvat.

love romantic bath candlelight

Redukce stresu

Stres. Slyšíme o něm dnes a denně. A ačkoli je stres někdy potřeba a pomáhá nám k dobrým výsledkům, tak je potřeba si od něj i odpočinout. Stres stojí za velkým množstvím obtíží od bolestí hlavy, zad, zvýšeného tlaku až po problémy se zažíváním. Proto se rozhodně vyplatí investovat trochu času pro snížení stresu. Vyzkoušejte relaxační nebo meditační cvičení. Poměrně velké množství můžete najít i online nebo se podívat ve Vašem okolí na možnosti takových lekcí. Výhodou je, že se často naučíme nějaké cvičení na lekci a potom ho můžeme provádět již doma.

LZVM7884

Nemám čas

Často slýchám, že na cvičení nebo jinou péči nemám čas. Podle mého je ale lepší investovat třeba i 5 minut denně do sebe než se následně trápit s bolestmi a u lékaře trávit daleko více času. Začněte třeba ještě dnes a udělejte něco pro sebe a svoje zdraví 🙂

woman in beige dress stretching her hands