Jak zůstat aktivní i když se zhorší počasí 4. díl

Předešlé díly o tom, jak zůstat aktivní, i když se zhorší počasí byly zaměřeny na různé podmínky, alternativy nebo nové sporty, kterým se můžete věnovat na podzim a v zimě. Dnešní článek bych chtěla věnovat o něco více strategii bez ohledu na to, čemu se chystáte věnovat. Přeci jen se člověk musí o něco více přemlouvat, když už venku není tak hezky.

Proč

Pro začátek je dobré vědět, proč chcete zůstat aktivní. Zůstat aktivní je vždycky správně (tedy, skoro vždycky), ale každý má trochu jiný důvod. A díky tomuto důvodu můžete zůstat motivovaní a i přes nepřízeň počasí věnovat svému tělu trochu času. Bohužel neexistuje žádný univerzální důvod, ale pokusím se navrhnout alespoň několik, jestliže si zatím nevíte rady.

 • Rádi byste si udrželi zdravou váhu a zůstali fit
 • Cvičíte pro zdraví srdce, plic, svalů a kloubů
 • Cítíte se sami sebou, šťastní a prostě báječně, když sportujete
 • Čas, kdy cvičíte je časem, který máte sami pro sebe
 • Chcete dobře vypadat
 • Chcete trávit čas na čerstvém vzduchu
 • Potřebujete zhubnout (k tomu je dobré připojit i další důvod, dejme tomu zdravotní – vysoký krevní tlak, zátěž kloubů, zdraví srdce)
 • Chcete si zaběhnout maraton, půlmaraton nebo je Vaším cílem nějaký sportovní závod

img_0632.jpg

Napište si své proč, na dobře viditelné místo. Nemusíte si toto lepit na ledničku. Nechte třeba sami sobě vzkaz ve skříni, šuplíku nebo u Vaší oblíbené kávy. Jakmile budete mít svůj důvod často na očích, budete se na cvičení více těšit a častěji přemýšlet o tom, kdy byste zase mohli vyrazit.

Jak často

Podívejte se, jak vypadá Váš týden. Objektivně. Střídmě a bez velkých nároků. Dny budou kratší, lidské tělo potřebuje v zimě více odpočinku a i tak většinou máme pocitově méně energie než v létě. Zkuste si navrhnout, které dny by bylo nejlepší jít si zasportovat a také jaká denní doba je pro Vás nejvhodnější. Možná jste v létě chodily běhat večer, ale teď je již tma a možná tedy bude lepší běh nechat na víkend a přes týden vložit kratší běh z práce. Někdy je také vhodné zkrátit čas věnovaný sportu a tyto kratší časové úseky vložit do týdne podle pracovního a soukromého rozvrhu. Je dobré rozvrhnout lehčí aktivitu na pracovní den a o něco náročnější nebo delší cvičení na víkend, kdy je přeci jen více času.

img_7454.jpg

Pro příklad se podívám na svůj vlastní rozvrh. Nejdříve si rozmyslím, čemu bych se ráda opravdu věnovala. Bez přehánění a s ohledem na to, že začínám v nové práci. Během týdne bych ráda zařadila běh nebo delší procházku a jógu ve studiu i doma. Víkendy mám vždy volné, takže tam určitě zvolím běh nebo delší procházku či pěší výlet. Následně vím, že ve středu začínám déle a mohla bych si jít také zaběhat. A podle rozvrhu místního jógového studia, bych mohla chodit na jógu ve čtvrtek odpoledne hned po práci. K tomu cvičím jógu každé ráno, i když třeba jen na chvíli. Takto jsem si udělala takový menší rozvrh, který je stále flexibilní a po pár měsících se na něj znova podívám a zhodnotím, zda je třeba něco upravit, přidat nebo ubrat.

Když se nechce

Když se Vám nechce, není vždy nejlepší nápad se do cvičení nutit. Daleko lepší je se podívat na to, proč se Vám nechce. Je to proto, že nemáte rádi zimu a nebo proto, že jste unavení? Ne vždy je totiž dobře se do cvičení nutit za každou cenu. Dejte si trochu času na to poznat sami a odlišit, kdy si tělo říká o odpočinek. A i když Vám může připadat, že začínáte trochu lenivět, tak i tehdy je dobré podívat se na to proč. Možná máte potíže, které je třeba vyřešit a Vaše myšlenky jdou spíše tímto směrem než k motivace ke cvičení. Nebuďte na sebe naštvaní. Podzim je přirozeně doba, kdy máme menší tendenci cvičit, jelikož tělo vynakládá energii na změnu roční doby.

IMG_8318

Když se Vám nechce cvičit, protože jste unavení, zkuste si opravdu odpočinout. Místo cvičení jděte brzy do postele, dejte si příjemnou vanu a věnujte se sami sobě. Jestliže Vám přijde, že spíš nemáte chuť na cvičení, mějte v záloze nějakou aktivitu, při které se alespoň trochu hýbete. Dejte si 10 minutovou procházku, protáhněte se u oblíbeného seriálu nebo si vyberte 3 cviky, které zvládnete doma během pár minut.

Tak a teď už je to na Vás. Snažila jsem se sepsat nějaké svoje tipy, ale jestli zaberou a nebo jestli si najdete vlastní cestu ke cvičení je již na Vás. Doufám, že jste v mých článcích našli alespoň trochu inspirace a podaří se Vám pokračovat ve cvičení, i když se zhorší počasí.

 1. Díl: Stejný sport a změna podmínek 
 2. Díl: Stejný sport v modifikaci
 3. Díl: Zkuste něco nového