Pomocníci při přetrénování a svalových bolestech

Bolesti svalů se mohou objevit po větším sportovním výkonu, ale i tehdy kdy jste si museli dát pohybovou pauzu. Ať už jste to přehnali několika hodinovým tréninkem nebo jste se museli pohybu vzdát ze zdravotních důvodů, můžete se setkat se svalovou únavou, bolestmi nebo i svalovou horečkou. V takovém případě Vás bolesti mohou omezovat během dne, ale i v noci, kdy nebudete moci dosáhnout kvalitního a hlubokého spánku.

Právě spánek a jeho kvalita je nesmírně důležitá pro regeneraci, hojení tkání a naši celkovou imunitu. Abyste mohli pokračovat v tréninku nebo i v běžném životě, tak jsem se dnes rozhodla sepsat pomocníky, kteří by mohli ulevit od bolestí. Jedná se o dostupné doplňky, které můžete vyzkoušet. Pakliže trpíte vážnějším onemocněním, je vhodné konzultovat jejich užívání s Vaším lékařem.

Hořčík

Hořčík napomáhá nejen svalové relaxaci, ale i při stresu nebo psychickém vypětí. Zklidňuje nervovou soustavu a působí proti svalovým křečím. Nejlépe je hořčík dodávat večer, kdy přes noc dochází k jeho vstřebávání a pomáhá docílit hlubokého spánku, uvolnění svalů a tím zlepšuje metabolismus ve svalech i také proces hojení tkání.

RDFW6818

Jestli máte svalové bolesti každý den, tak je dobré hořčík užívat pravidelně po dobu obtíží (avšak ne donekonečna). To platí hlavně pro ty, kteří se zotavují po těžkých úrazech, operacích a dlouhé pracovní neschopnosti. Jinak lze jeho užívání přizpůsobit náročnosti Vašeho tréninku. Ve dny, kdy víte, že jste to se sportem přehnali, si dejte večer doporučené denní množství a ostatní dny, kdy se cítíte dobře, ho můžete vynechat. Hořčík je vhodné užívat v tabletách a v lékárně Vám rádi poradí.

Železo a vitamin C

Železo a vitamin C pomáhá tomu, aby Vaše tělo rychleji regenerovalo a mohli jste tak intenzivněji trénovat s kratší pauzou mezi jednotlivým tréninky. Zdroje železa a vitamínu C můžete hledat v co nejpřirozenější formě jako je ovoce a zelenina bohatá na právě tento vitamin. Dobrým zdrojem železa jsou třeba dýňová semínka, které si můžete přidat do ovesné kaše nebo do smoothie.

RXOV7891

Bachovy kapky/sprej – Rescue night

Bachovy rescue night jsou přírodním výrobkem, díky kterému se můžete lépe vyspat. Ať už nemůžete večer usnout nebo se budíte během noci svalovou bolestí nebo jste nervózní, pak právě tyto kapky nebo sprej může pomoci lepšímu spánku. Oproti lékům na spaní zde nehrozí riziko závislosti, předávkování nebo se nemusíte bát, že ráno vstanete úplně “mimo”. Myslím, že je dobré kapky vyzkoušet, i když třeba máte problémy s usínáním a hlavou se Vám honí plno myšlenek. Navíc je tento přídavek bez zbytečný chemie, a tak nezatěžuje Vaše zažívání.

QMDK1982

Ajurvédský čaj

I čaj může být fajn pomocníkem při bolestech svalů. Je to spíše taková lehčí variant, ale šálek čaje večer může napomoci se uvolnit. Asi je to slabší pomocník, ale sama na sobě vím, že mi ajurvédské čaje celkově pomáhají navodit klid a pohodu. Ať už se jedná o čas po větší fyzické nebo psychické zátěži.

IKPE9653

Foam roller nebo masáž

Tenhle pomocník docela hezky zastane práci maséra u Vás doma. Samozřejmě to není klasická masáž, ale foam roller Vám může ulevit od bolestí. Nejlepší využití je na oblast dolních končetin, takže je vhodným doplňkem pro běžce nebo cyklisty. Dá se ale využít třeba i na oblast předloktí (takže pro ty, kteří pracují “rukama”). Zkuste se trochu “poválet” a uvidíte, že se svaly uvolní a Vy si lépe odpočinete.

DPOI6912

Esenciální oleje

Esenciální oleje mohou navodit celkové uvolnění a příjemnou atmosféru pro odpočinek i spánek. Doma si nejprve dobře vyvětrejte a poté si pusťte aroma lampičku s uklidňujícím olejem. Příjemné jsou citrusy, eukalyptus nebo třeba směsi od značky Phytos.

WBPZ4940