Tipy pro jarní běhání

Yes! Je tu jaro. Asi nejlepší část roku, kdy začít, vrátit se nebo zlepšit v běhání. Jaro s sebou přináší i jakousi čerstvou energii a chuť trávit víc času venku. A jak si ještě více zpříjemnit první jarní běhy?

Nové trasy

Jste zvyklí běhat jednu nebo dvě trasy? Tak toto jaro zkuste změnu. Vyražte někam autobusem nebo vlakem a zpátky běžte po turistické značce. Nebo si zkuste vymyslet nový okruh v okolí Vašeho bydliště. Změna trasy Vám dodá novou motivaci a běhání nebude tak monotónní. Samozřejmě často je člověk rád, že nemusí nic moc nového vymýšlet, ale na druhou stranu by byla škoda, kdyby se z běhu stala nuda. Tak proč se nepodívat po svém okolí nebo se nezeptat někoho známého, jaké má oblíbené trasy.

IMG_1743

Jestli si stále nevíte rady, zkuste se inspirovat online. Třeba na stránkách Svět běhu, kde se můžete podívat na jedny z nejkrásnějších tras v České republice. Pevně věřím, že každý kout naší země má super trasy na běhání. Jen je člověk musí začít objevovat.

Zajímavý cíl

S novou trasou můžete přidat i nějaký zajímavý cíl. Doběhněte si na místní hrad nebo zámek a proběhněte se jeho zahradami. Nebo se podívejte jaké máte v okolí kopce a zkuste si ho vyběhnout. Cílem pak může být i skvělý výhled do okolí. S výhledem často běh dostane takové jakoby kouzlo a člověk má ze sebe neskutečně dobrý pocit, když vidí, že se dostal do trochu vyšší nadmořské výšky.

IMG_0503

Mezi můj cíl, který jsem měla již před dvěma roky je doběhnout z Karlštejna do Prahy. Trasa sice vede po cyklostezce, ale také podél vody, takže terén není nijak náročný. Tak jsem zvědavá, jestli se do toho letos konečně pustím.

Inspirace

Inspirace k běhání poslední dobou čerpám všude možně. Čtu běžecké blogy, sleduji videa z ultra běžeckých závodů, poslouchám podcasty nebo čtu knihy o běhání. To mi pomáhá nejen vydržet u běhání, ale vždycky když jdu běhat, tak si na vzpomenu na nějaký běžecký tip nebo zážitek a běžím se mi najednou lépe a také vydržím běžet dál. Skvělou inspirací jsou pro mě knihy od Scotta Jurka a poslední dobou sleduji podcast a youtube kanál Billyho Yanga. Mezi mé oblíbené podcasty, které jsem si letos poslechla patří tyto:

Rich Roll Epic 5 – Epic 5 je závod, který Rich běžel před několika lety a kterými provází i své knize Hledání Ultra. Tento podcast je ale rozhovor s dvěma ženami, které mají tento závod (jestli se to tak dá říct) za sebou. Jedná se o 5 ultraman závodů na 5 havajských ostrovech. Neskutečná představa, ale také velká síla, odhodlání a radost i bolest z pohybu.

Rich Roll Kilian Jornet – Killian je jedním z nejlepších ultraběžců. Jeho vztah k běhání je naprosto unikátní, jelikož se v něm zrcadlí krásný vztah k horám a k přírodě. Běhání je v jeho podání skoro hračka a jeho běžecká techniky je nesmírně propracovaná. Je označován za nejlepšího běžce z kopce na světě (a to že techniky z kopce je sakra náročná). Kromě běžeckých úspěchů má za sebou i výstup na Mt. Everest, ale o tom už se dovíte v tomto podcastu.

Billy Yang Scott Jurek – Billy Yang ve svém podcastu zpovídá Scotta nejen o běhu, ale také o pokusu o rekordu na Apalačské stezce. Tento rozhovor člověku dodá úplně nový náhled na běh, fungování lidského těla i mysli. I další podcasty Billyho stojí za poslech a mohou být dobrou společností na Vašich bězích. Poslechněte si třeba Antona Krupicku nebo Zacha Millera.

Vemte někoho s sebou

Možná, jako já, jste běžci samotáři. Myslím, že to tak má hodně běžců. Máme rádi tu volnost, když se nemusíme nikomu přizpůsobovat a prostě si běžíme podle sebe. Jednou za čas ale nemusí být špatné vyběhnout s nějakým parťákem. I to osvěží naše běhy, někdy vybičujeme k lepším výsledkům nebo třeba delšímu běhu. Není potřeba se předhánět, ale užít si běh i ve společnosti někoho jiného. Často tak můžeme probrat jednak různé běžecké tipy, ale také co je nového i jiných oblastech našeho života.

sunset men sunrise jogging

Regenerace

Pro začátek tohoto článku to bylo více o samotném běhání a možná i tom, jak nahnat více naběhaných kilometrů. K jaru ale patří i dostatečná regenerace. Tělo bývá po zimě docela vyčerpané a zpočátku nemáme tolik energie, kolik bychom chtěli. Proto je regenerace velmi důležitá. Nezapomeňte, že když zvýšíte objem kilometrů, tak to znamená i navýšit příjem kalorií (tedy pokud neshazujete) a taky třeba délku spánku. Ta je pro regeneraci opravdu klíčová a ačkoli se to nezdá, tak se můžete dostat třeba i na 9-10 hodin při náročném tréninku. Více o regeneraci si můžete přečíst v tomto článku a nebo také tady.

RXOV7891

Jarní únava

Pakliže se přeci jen toto jaro cítíte vyčerpaní, postupujte při bězích pomalu. A to nejen co se týče tempa, ale i v přidávání objemu. Poslouchejte své tělo. Jestli se budete hnát až do naprosté únavy hrozí úrazy nebo nemoc, která Vás stejně nikam neposunute. Nebuďte na sebe naštvaní, když třeba neuběhnete tolik kolik jste si stanovili. Je dobré opravdu poznat své tělo a umět odhalit lenost od únavy. I k tomu je ale běh myslím skvělý. Pakliže běháte delší dobu, tak svoje tělo poznáte tak dobře, že nebude problém si říct, kdy byste měli zabrat a naopak kdy je na čase si jít raději v 8 večer lehnout.

SPOK7752