Lína regenerace po sportu

Dnešní článek doprovází video o líné regeneraci po sportu nebo po běhání. Již dříve jsem zde sdílela tipy pro regeneraci po běhu, ale dnes je to o něco línější rutina. Ne vždy se nám chce pouštět do pořádného protažení, a tak jsem se dnes rozhodla sdílet nenápadné tipy, které můžete zařadit po tréninku a pomoci svému tělu v regeneraci.

Studená sprcha

Po sportu je dobré si dát vlažnou sprchu a potom se nařídit studenou. Můžete buď střídat vlažnou a studenou a nebo jen zůstat pod studenou sprchou. Pakliže se Vám točí hlava, tak uberte, pro tělo (hlavně když nejste zvyklí) může být příliš studená voda šok. Takže určitě na tu studenou jděte rozumně, ale nebojte se ji vyzkoušet. Studená voda pomáhá stáhnou svaly i cévy v celém těle, a tak je to vlastně taková cévní gymnastiky. Díky té se zlepší prokrvení, okysličení i metabolismus tkání a Vy tak můžete rychleji regenerovat.

pexels-photo-1909656.jpeg

Nohy nahoru

Po sportu nebo třeba i před spaním si dejte nohy nahoru. Opřete je o zeď nebo třeba o pohovku a nechte je trochu odkrvit. Navíc můžete přidat i protažení zadní strany nohou o zeď. Jednoduše se snažte hýžděmi přisunout, co nejblíže zdi a střídavě propínejte kolena. Pro protažení lýtek přidejte i přitažení špičky směrem k hlavě. Nakonec můžete nechat i nohy rozjet do stran a protáhnout vnitřní stranu stehen. Nejlepší nejlínější protažení které znám 🙂

XUSX6463

Lehká masáž

Lehkou masáží podpoříte regeneraci svalů. Můžete lehce vmasírovat krém nebo olej do kůže po sprše. Postupujte od koncových částí těla směrem ke středu. Jestli na takovou masáž moc nejste, tak můžete použít kartáč ve sprše. Ten sice většinou nejde tak do hloubky, ale nakopne lymfatický a krevní systém. Na trhu jsou také k dostání různé masážní válečky nebo foam rollery.

DSC00701

Zeleninový džus

Zeleninový džus po běhu doplní vodu, vitamíny i minerály. Já nejraději volím kombinaci zeleniny a ovoce. Většinou se snažím vždy mít nějakou listovou zeleninu, potom třeba okurku, cuketu nebo řapíkatý celer. Z ovoce nejčastěji používám jablka, hrušky a pomeranče. Pro více chuti můžete přidat čerstvý nebo sušený zázvor, kurkumu a trochu pepře. Kurkuma má protizánětlivé účinky a je doporučování k ní přidat i trochu pepře, aby byla opravdu aktivní. Právě protizánětlivé potraviny po běhu tiší zánět v tkáních po sportu a Vy se tak můžete dříve dostat zpět do tréninku a vyhnout se příliš velkým svalovým bolestem.

RNOY2607

Hořčík

Posledním tipem je hořčík. Tělo ho dokáže především v noci dobře vstřebat. Pomáhá nervovému a tím pádem i svalovému uvolnění. Díky němu můžete lépe spát, více si odpočinete a jsme zase u toho, že se můžete vrátit do tréninku dříve.

DSC00692

Máte nějaké své oblíbené tipy? Prosím sdílejte v komentářích zde nebo pod videem, ať se i ostatním lépe trénuje 🙂