Inspirace k běhání

Je tu podzim. Naplno. Po velmi dlouhém létě se postupně ochlazuje, ale to neznamená, že konec Vašemu běhání. Běhat na jaře nebo v létě je asi nejpříjemnější, ale i běh v chladnějších měsících má něco do sebe. A jenom to, že je o něco více zima, by nemělo stát mezi námi a naší oblíbenou fyzickou aktivitou. Jestli už nějakou dobu běháte, tak jistě víte, že Vám běh dělá dobře. Fyzicky i psychicky a jistě si našel místo ve Vašem životě. Možná máte ale týdny, kdy jste bez inspirace a prostě se Vám moc nechce. Právě na tyto dny je dobré mít v záloze nějakou inspiraci navíc. A jaká je ta moje?

Ještě než se pustím k tomu, kdo mě inspiruje, tak bych ráda zmínila jednu věc. Mojí inspirací jsou především ultra běžci. Ačkoli já sama běhám spíš kratší vzdálenost od 5 do 20km. Ale když právě potřebuju trochu nakopnout, tak hledám inspiraci právě u ultraběžců. Jednak mi v porovnání s nimi můj 5km běh připadá jako nic a navíc prostě vidím, jaké má lidské tělo možnosti a co všechno zvládne.

Scott Jurek

Scott Jurek je jeden z nejlepších ultra běžců historie. Zvládl vyhrát Western States (běh na 100 mil) 7x po sobě a nějakou dobu držel i rekord na treku přes Apalače (než ho předběhl Karl Meltzer o tom o něco níže). O jeho běžecké kariéře se můžete dočíst v knize Jez a běhej. Tato autobiografická kniha se čte strašně dobře a Scott píše nejen o běhání, ale také o svém dětství a o tom, co pro něj běh vlastně znamená. Musím říct, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, protože se pouští na hranice lidských možností.

IMG_E1771

Scott spolu se svou manželkou nedávno vydal další knihu s názvem North. Myslím, že zatím není k dostání v češtině, ale už se na ní těším. Pojednává o jeho cestě Apalačským pohořím v tehdy rekordním čase. Podle dostupných recenzí si kniha vede velmi dobře a rozšiřuje Jez a běhej více do hloubky a uvádí, co znamená, si opravdu sáhnout na dno svých sil.

Sage Canaday a Sandy Nypever

Sage a Sandi jsou oba běžci, kdy Sage se věnuje běhu více profesionálně. Oba i koučují a sdílejí svoje rady, běhy i volný čas na YouTube. Oba mají svůj vlastní YouTube kanál, ale vlastně jsou oba k vidění na obou. Žijí v Boulderu v Coloradu a během doslova žijí. Navíc jsou oba na rostlinné stravě, což je pro mě další inspirací.

IMG_1873 (1)

Ráda se dívám na Sagovi běžecké vlogy a také mám ráda doporučení ohledně běžecké techniky. Pakliže se chcete pustit do běhání o něco více vážněji, tak má Sage i běžecký podcast. To je dobrá varianta na poslouchání na delší běhy.

Rich Roll

Rich Roll je důkazem toho, že náš život může být úžasně rozmanitý, ale my se o to musíme zasadit. Rich je původně právníkem, ale kvůli alkoholu se dostal až do léčebny, z které vyšel střízlivý. To ještě nebylo vše. O pár let později, když mu bylo kolem 40, si uvědomil, že trpí nadváhou a má obtíže při zdolávání schodů. Jakási osobní krize vedla ke změně kariéry a on začal trénovat na triatlon a Iron Man závody. Dal se na rostlinnou stravu a změnil svůj život od základů. Se svou ženou Julie Piatt vedou nezvykle inspirativní život a vše sdílejí ve svých podcastech. Richův podcast o zdraví, výživě, sportu, ale i mysli a duchovnu je jedním z nejúspěšnějších podcastů a v dnešní době  má již přes 300 epizod. Dále Rich sdílí svůj život na YouTube, a tak záleží na Vás jestli se chcete podívat na krátké video nebo pustit skoro 2 hodinový podcast.

IMG_2195

Rich je také autorem knihy Hledání Ultra a dalších kuchařek, které jsou ale myslím jen v angličtině. Každopádně Hledání Ultra je podobně jako Jez a běhej autobiografickou knihou o Richově životě.

Karl Meltzer: Made to be Broken

Zpátky do Apalačského pohoří. Trek přes ně je dlouhý km a patří k asi nejznámější cestě Severní Ameriky. Běžně se na ni vydávají lidé na několik měsíců, kdy pohoří přejdou pěšky s batohem na zádech. Karlův záměr byl však pokořit Scottův rekord a jeho cesta je zaznamenána v tomto dokumentárním filmu. Není to ale jen o běhání, ale i o přátelství, rodině a můžete vidět opravdový pohled na někoho, kdo je na této neuvěřitelné cestě. Film je k vidění na Netflixu a tady je alespoň trailer.

IMG_1706

A Decade On

Decade On je další dokumentární film, který je ale možné shlédnout na YouTube v délce 40 minut. V hlavní roli je zde závod Western States (dlouhý 100 mil) a Brian Morrison, který se na trať vrací, aby zde završil vítězstvím, které mu uniklo dříve velmi smutně. Brian se tak vrací na trať tohoto neskutečně dlouhého závodu a je odhodlán se postavit na startovní čáru. Tento závod je neúprosný a zkouší člověka velmi tvrdým způsobem.

flock of birds