Jak zůstat aktivní i když se zhorší počasí 1. díl

Léto je u konce. Ty tam jsou dlouhé slunečné dny, kdy to každého láká být venku. Teď jsou na řadě spíše takové šedé dny, s deštěm a ranními mrazíky. Celé léto jste chodili běhat, na kolo, na túry nebo si zaplavat a najednou počasí těmto aktivitám moc nepřeje. Dostali jste se více do kondice a nechcete o tuto svou snahu přijít? Je několik způsobů, jak být aktivní, i když se zhorší počasí.

Stejná aktivita: změna podmínek

První možnost je si ponechat stejnou aktivitu, které jste se věnovali na jaře a v létě. Jen bude potřeba zapracovat na tom, abyste mohli pokračovat. A to znamená změnit podmínky. Některé aktivity jako třeba běhání nebo posilování na venkovních náčinním lze docela dobře provádět s teplejším oblečením. Jen času, kdy je vidět je o něco méně, takže to bude stát o něco více plánování. Jízda na kole se dá docela dobře provádět do té doby, než začne být námraza a ježdění se stává velmi nebezpečné. Jestli je ale právě jízda na kole Vaší oblíbenou aktivitou, tak můžete zkusit trenažéry v posilovně nebo doma. Jistě tomu chybí ta okolní atmosféra, ale je to způsob, jak prozatím nevypadnout z kondice.

alpine conifers daylight environment

Venkovní aktivity můžete buď ponechat venku a nebo uvnitř. Pobyt venku si bude vyžadovat teplé a kvalitní oblečení a to nejlépe nepromokavé. Navíc pohyb na sněhu nebo námraze je ke zvážení, zda vyrazit nebo si pořídit opravdu dobré boty. Je dobré mít také na paměti, že v zimě dojde k dřívější únavě a následně může dojít k podchlazení. Proto si plánujte aktivity ze začátku na kratší čas, než jak jste na to byli zvyklí v létě.

Spousta aktivit se dá přes zimu přesunout dovnitř. Plavání do bazénu, fotbal nebo volejbal do haly. V dnešní době se dají online najít místní zájmové skupiny a můžete jim zkusit napsat a připojit se.

Časté aktivity a změny podmínek

Běhání

Zůstaňte běhat venku a teple se oblečte. Když vydržíte běhat celý rok, tak se nemusíte bát nastydnutí. Naopak tělo si přivykne a Vy si dokonce lépe vytrénujete imunitní systém. Problém může nastat tehdy, kdy začíná být méně a méně světla. Variantou může potom být běh z práce, který ušetří čas a je šance, že poběžíte za světla. Jestliže začínáte v práci déle a máte možnost se osprchovat, pak můžete naopak zvolit běh do práce. Nejlépe využívejte víkendy, kdy je jednodušší si jít zaběhat přes den. Ideální je chodit běhat alespoň 1 až 2x týdně pro udržení kondice a když se nezadaří, tak přidejte další pohybovou aktivitu, kterou se udržíte fit.

IMG_0137

Venkovní posilovny

Venkovní posilovny jsou v dnešní době oblíbené a mohou být pro spoustu lidí příjemnější než běžné posilovny. I když se ochladí, tak nemusíte automaticky dovnitř. Stačí teplejší oblečení a vybírat ta cvičení, při kterých neležíte na zemi a nehrozí, že prochladnete. Navíc můžete zvolit část posilování venku na různém náčiní a druhou polovinu tréninku s kliky nebo dřepy nechat na doma.

Jízda na kole

Když opravdu kolo milujete, tak můžete zkusit zauvažovat o investici a pořídit se dobré horské kolo, které zvládne i terén na sněhu. Jestli ale jezdíte pro radost a taková investice Vás neláká, pak můžete zkusit zajít do posilovny. Taková změna prostředí může být docela náročná a oproti přírodnímu prostředí i docela nudná. Jízdu na kole můžete spojit s nějakou jinou činností. Zkuste se zaposlouchat do audioknihy nebo podcastu. To Vám může docela hezký zkrátit čas a kilometry naskočí docela rychle. Na kole v posilovně si také můžete číst nebo projít maily z práce.

black and blue cruiser bike

Plavání

Zde je řešení nesmírně jednoduché. Pořiďte si průkazku do plaveckého bazénu. Často navíc můžete v rámci areálu zajít do sauny nebo páry a dopřát tak svému tělu i nějakou tu regeneraci. Pobyt ve vodě je pro naše tělo velmi příjemný a dokážeme se uvolnit. Takže nejen že jste aktivní, ale Vaše tělo dokáže při plavání docela dobře zapomenout na problémy pracovního dne. Aspoň na chvilku.

water swimming competition pool

Pěší turistika

Pěší turistika se dá celoročně provozovat venku. Jako u běhání je nutné teplejší oblečení a lepší boty podle zvoleného terénu. Velmi dobrým společníkem je i termoska s teplým čajem. Samozřejmě ne všechny stezky jsou i v zimě schůdné, ale na spoustu se dostanete. Sledujte předpověď počasí a nejlépe někomu blízkému řekněte, kam se chystáte, pakliže jdete na delší čas. V zimě je dobré zvolit trasy, které již znáte. Budou mít zase jiné kouzlo a hrozí menší riziko, že se třeba kvůli špatné viditelnosti ztratíte. Celkově je lepší volit spíše kratší tratě vzhledem k chladnému počasí. V zimě budete daleko dříve vyčerpaní a poté hrozí riziko podchlazení. Začněte s 1-2 hodinovými procházkami a postupně přidávejte na čase. Uvidíte, jak se budete po takovém výkonu cítit a Vaše tělo si samo řekne, zda je připravené se vydat i na delší cestu.

woman wearing brown coat

Týmové sporty

Týmové sporty je většinou nejjednodušší přesunout dovnitř do haly nebo tělocvičny. S kamarády se můžete poohlédnout, zda místní školy pronajímají tělocvičny a podle času si můžete jednou nebo vícekrát do týdne pronajmout tělocvičnu na fotbal, volejbal nebo florbal. Když se stane, že Vám kamarádi na zimu “odpadnou”, můžete se porozhlédnout online, zda se můžete k někomu připojit nebo třeba nalákat kolegy a vytvořit si tak novou skupinu přátel na týmové sporty.

brown basketball on grey floor

Tento článek je první ze série, jak zůstat v kondici i po skončení léta. Myslím, že je dobré nad tímto zauvažovat ještě než přijde to špatné počasí. Připravte si pro sebe nějaký plán B, až nastanou takové špatné dny a můžete ve Vaší oblíbené činnosti pokračovat. V dalších 3. dílech se budu věnovat tomu, jak se můžete věnovat podobným aktivitám, které jste dělali v létě, ale v jiné modifikaci. A potom jak začít s novou aktivitou, ať už samostatně nebo ve skupině.