Jak zůstat aktivní i když se zhorší počasí 2. díl

V prvním díle této série jak zůstat aktivní, i když se zhorší počasí jsem probírala možnosti, jak zůstat u stejné aktivity za pomoci změny podmínek. Je ale dost možné, že se na takový krok zatím necítíte a nebo prostě není možné vymyslet, kam takovou činnost během týdne vložit. A nebo byste možná rádi zůstali u Vaší aktivity z léta a navíc přidali i nějakou alternativu.

A právě proto přidávám druhý díl série, ve kterém Vám nabídnu možnosti, jak zůstat u skoro stejné aktivity a jen ji trochu změnit. Díky této alternativě bude možné, že si udržíte svou letní kondici a zdraví a jakmile bude lepší počasí, tak nebudete začínat opět od nuly.

pave covered on red leaf between trees

Stejná aktivita: v modifikaci

V dnešní době je neskutečné množství různých sportovních aktivit, a tak není zase až tak těžké najít vhodnou alternativu k Vašemu letnímu sportu. Možná bude chvíli trvat, než si zvyknete na trochu jiný pohyb, ale ve výsledku bude Vaše tělo vděčné, že pokračujete ve sportu, i když venku není zrovna hezky.

Běhání

První přicházím s běháním, protože myslím, že spousta lidí v létě běhá, ale přes zimu to je už o něco horší. To že je horší počasí ale neznamená, že se vzdáte pohybu, který pracuje především se svaly nohou. Co takhle vyzkoušet:

  • Běžky: už název samotný je běhu velice blízký. Běžkování může být fajn variantou, u které se zapotíte a navíc přidáte i nějakou tu aktivitu do oblasti paží. Nemusíte se bát o ztrátu letní formy, i na běžkách si můžete dopřát pořádný “běžecký” trénink.
  • Kruháč/HIIT: další možností, jak zvýšit svojí tepovou frekvenci může být kruhový trénink. Zapojíte celé své tělo a rozhodně si i udržíte dobrou plicní kapacitu i srdeční frekvenci. Některé posilovny, které nabízejí takový trénink, mají i běžecké pásy, na kterých si můžete chvíli zaběhat před samotným tréninkem.
  • Tanec: i tanec může být zajímavou formou pohybu. Podívejte se, zda ve Vašem okolí nezačínají kurzy nebo zda se nemůžete připojit k nějakým tanečním akcím. Navíc má tanec výrazný sociální prvek a také působí k lepší náladě. Je to docela dobrý způsob, jak “přečkat” studenou zimu.

suit couple shoes clothes

Venkovní posilovna

Samozřejmě by se dalo říct, že jednoduše začnete trénovat v běžné posilovně. Myslím, že je ale dost lidí, kteří právě prostředí posilovny zrovna nemají v lásce a proto při dobrém počasí raději vyrazí ven. Existují ale další formy sportu, při kterých můžete zapojit celé tělo.

  • Lezení: lezení se stává více a více populární a jistě i mezi svými známými najdete někoho, kdo by s Vámi lezení na stěně vyzkoušel. Při tomto sportu se opravdu zapojuje celé tělo a ačkoli to na první pohled nevypadá, tak budete po jedné návštěvě pořádní zničení.
  • Pilates nebo power jóga: i tyto styly cvičení mají rozhodně co do sebe. Sice většina cviků vypadá jednoduše, ale jakmile jste Vy sami v dané pozici, tak Vám již tolik do skoku není. Cviky se poměrně fyzicky náročné a opravdu se nemusíte bát, že by nedošlo na nějaký sval v těle. Mrkněte se na online hodnocení a zvolte nějaké příjemné místo, které bude vyhovovat Vašim představám. A když nebude, tak to zkuste jinde. Většinu chvíli trvá než najdete svoje oblíbené místo.

person rolling green gym mat

Cyklistika

Asi klasickou alternativou pro běžnou cyklistiku jsou spinningové lekce. Je spoustu fitek, které jsou takto vybavené a nabízejí lekce spinnigu v sálech. Tak si rozhodně udržíte kondici a nemusíte se bát, že úplně vypadnete z formy. Pro posílení svalů můžete také vyzkoušet hodiny . Při tomto cvičení rozhodně budete cítit nohy a spálíte dostatečné množství kalorií.

Další možností, jak zapojit dolní končetiny je K2 hiking. Jedná se vlastně o turistiku na strojích v sálech pod vedením instruktora. Toto cvičení může přes zimu nahradit cyklistiku, běhání nebo pěší turistiku.

Týmové sporty

Když prostě přes zimu nemáte příležitost si jít zahrát tak jako v létě, tak možná bude na čase udělat menší kompromisy. Když třeba někteří Vaši kamarádi z letního sportu mají stále čas a chuť, ale není Vás tolik tak můžete zvolit nějakou variantu. Třeba se společně můžete vydat na pěší výlet nebo do aquaparku. Sice to není až tak velký sportovní výkon, ale udržuje to přátele pohromadě. Když Vám vyjde více času můžete společně vyjet na lyže, snowboard nebo na běžky.

person wearing blue winter jacket carrying snowboard under sunny sky

Většina týmových sportů se naštěstí dá docela lehce přesunout do haly. Jestli takovou možnost nemáte a v místě, kde bydlíte není žádná sportovní hala, můžete se poohlédnout po jiných variantách. Některé školy nabízejí možnost pronájmu tělocvičny. Přes zimu se dá třeba tenis nebo badminton vyměnit za ping pong, který je skladnější a třeba se na něj s kamarády můžete složit.