Zvládání bolesti – management 1

U mnoha zdravotních obtíží se jako jeden z příznaků objevuje bolest. Bolest je pro nás důležitý ukazatel a může nám mnohé odhalit. Z bolesti se ale také stává pro mnoho lidí každodenní trápení a život s bolestí celkově zhoršuje kvalitu života. Proto bychom při léčbě jakéholiv stavu měli myslet také na zvládání neboli management bolesti. I při zvolení dobrého postupu při léčbě je často potřeba čas. A po tento čas ještě bolesti trvají. Abychom mohli lidem nabídnout lepší kvalitu životu, měli bychom být schopni jim nabídnout také techniky, které pomohou při zvládání bolesti. Je nutné podotknout, že u každého bude zvládání bolesti vypadat jinak a také se může každý den měnit. Proto je dobré vnímat své tělo a naučit se pracovat s bolestí, když je v našem životě přítomná.

Úlevové polohy

Úlevové polohy jsou v rámci zvládání bolesti ve fyzioterapii velmi často používané. Nemusí to ale být pouze pacienti na fyzioterapii, pro které jsou úlevové polohy vhodné. I bolesti, které mají svou příčinu jinde, mohou být ošetřeny.  Úlevové polohy mohou samy o sobě být léčebnou metodou, ale také podpůrným prvkem. Tento podpůrný prvek může mít základ v dobrém postavení našeho těla, které pomůže našemu dýchání, zažívání nebo odlehčí bolestivé oblasti. Vhodné úlevové polohy budou velmi individuální nejen v samotném výběru poloh, ale také v délce setrvání v poloze nebo případném opakování během dne. Vhodné polohy pomáhají ve zvládání bolesti a také mohou být dobrou podporou regenerace dané oblasti, která potřebuje péči. 

Pro nalezení motivace při léčbě bolestí využijte můj bezplatný program

Esenciální oleje

Není to jen bolest samotná, ale také její vnímání, které má vliv na náš život. Esenciální oleje pomáhají zklidnit naši mysl a tím i naše tělo. Při trvalé bolesti může být i krátká chvíle odpočinku pro naše tělo osvěžující. Proto lze využít esenciální oleje, které stimulují náš čich a tím naše soustředění na chvíli směřují od bolesti. Využití esenciálních olejů není cestou k ignorování bolesti, ale cestou ke krátkému odpočinku pro naši mysl. Tím často dojde také ke snížení svalového napětí a může tak dojít i ke snížení bolesti. Esenciální oleje jsou vhodné jako podpůrný prvek a je vhodné je kombinovat s úlevovými polohami. 

Doporučujeme esenciální oleje od značky Phytos

Akupresura

Také akupresura, reflexní terapie nebo shiatsu může doprovázet zvládání bolesti. Vhodně zvolené body, často na chodidlech, dlaních nebo obličeji přináší úlevu od bolesti. Neměli bychom ale zapomínat, že je vždy třeba pracovat na samotné příčině bolesti a pečovat o své celkové zdraví. Využití akupresurních bodů může přinést chvíli úlevy a tolik vytouženému klidu, pakliže trpíte bolestmi. Tlakové body k uvolnění bolesti je vhodné probrat s odborníkem nebo alespoň čerpat z kvalitních zdrojů.

Příští měsíc se můžete těšit na pokračování tohoto článku a další techniky pro management bolesti. Další tipy také najdete na mém Instagramu

Více inspirace v mých videích