Zvládání bolesti – management 2

Druhá část zvládání bolesti bude opět věnovaná technikám, které vám mohou pomoci při zvládání bolesti. Nejedná se o techniky, díky kterým dojde k vyléčení, ale patří mezi ty, které vám pomohou mít dostatek sil při léčbě. Ošetření bolesti v rámci léčby je velmi důležité a je třeba lidem s různými zdravotními obtížemi nabídnout možnosti, díky kterým mohou svou léčbu zvládat lépe. První díl najdete zde a mnoho informací také na mém Instagramu

Dechová cvičení

Díky dechu se dokážeme zklidnit a také na nějakou chvíli odpoutat od bolesti. I hluboký, uvědomělý nádech a výdech nám může pomoci načerpat novou energii. Navíc dechová cvičení podporují fungování našich plic, srdce, oběhového, nervového i zažívacího systému. Dechová cvičení inspirovaná jógou navíc často přináší také rovnováhu pro naše psychické ladění, emoce nebo hormony. Takových cvičení existuje spousta, ale pro jejich pozitivní účinek je vhodná pravidelná praxe. Cvičení je dobré vybírat podle aktuálního stavu a také požadovaného účinku. Mezi mé oblíbené techniky patří střídavé jógové dýchání nazvané Nádí šódhana. Při tomto cvičení dochází k střídavému dýchání pravou a levou nosní dírkou, tím dochází k rovnováze mozkových hemisfér a následně i celého těla. Hodí se při fyzických bolestech, ale také při psychických problémech. Toto jemné cvičení může do vašeho dne přinést trochu klidu.

Pro inspiraci se podívejte na video Dechová cvičení v těhotenství

Mantry a hudba

I mantry a hudba mohou být součástí zvládání bolesti. Mantry, krátké nebo i delší opakující se slovní spojení v sobě nesou určitou energii, vibraci a tím i účinek na naše tělo. Mantry se často používají v józe, ale lze je zpívat nebo recitovat i mimo klasickou jógovou praxi. Hudba v mnoha z nás vzbuzuje pocit radosti a obecně navozuje dobrou náladu. I proto je vhodné při bolestech zvolit hudbu, která toto podporuje. Pro někoho to může být oblíbená hudba z mládí, zvuky přírody nebo relaxační hudba. Pakliže byste si rádi vyzkoušeli sílu manter, je vhodné si určitou vybrat a zpívat si jí, recitovat nebo přehrávat po dobu 40 dní. Na výběr jich je opravdu spousta od základní slabiky Óm až po očistnou Gayatri mantru.

Afirmace

Afirmace pomáhají připomínat jaké jsou naše cíle, kam směřujeme a najdete v nich také ujištění a podporu pro každý den. Podobně jako ostatní techniky pro zvládání bolesti, by afirmace měly být vybrány na míru danému člověku a být co nejkonkrétnější. Afirmace jsou věty, které si můžeme každé ráno opakovat nebo je mít napsané na pracovním stole. Jako příklady mohu uvést “Moje tělo se uzdravuje, každý den moje tělo sílí.”, “Každý nový zážitek je pobídkou na cestě životem” nebo “Moje pocity jsou mi průvodcem a vše, co cítím, je v pořádku.”

Relaxační cvičení  

Relaxační cvičení pomáhají naše tělo uvolnit a tím také regenerovat. Dostatek odpočinku a hluboké relaxace pomáhají při procesu hojení a každého s bolestmi by mělo mít relaxační cvičení své místo alespoň několikrát týdně. Realita je ale často taková, že máme pocit, že je potřeba zajistit spoustu dalších věcí. V tu chvíli si neuvědomujeme, že všechny ostatní činnosti vlastně nemůžeme zcela dobře vykonávat, když my sami trpíme. Proto čas pro sebe není sobeckým činem, ale naopak, časová investice je menší a energie pro ostatní činnosti nakonec můžeme mít více. 

Management bolesti má velmi široký záběr a nabízí mnoho technik, které se budou lišit terapeut od terapeuta. Ať už se jedná o jakékoli techniky, věřím, že jejich přínos na kvalitu života je výrazný a mohou pomoci při léčbě nebo dlouhodobých problémech. V praxi bychom se měli více zaměřit právě na vliv bolesti a nabídnout možnosti jejího zvládání. 

Na YouTube FyzioFitness najdete několik relaxačních cvičení, které si můžete vyzkoušet a poté je provádět kdykoli Vám vyjde čas.