Bolesti zad: když fyzioterapie nepomáhá

Není zcela neobvyklé, že bolesti zad přetrvávají i po odchození návštěv u fyzioterapeuta. To ale neznamená, že musí být bolesti trvalé. Znamená to jen to, že do této doby zvolený postup, nebyl ten správný pro vás a vaše záda. Jaké jsou tedy další možnosti v léčbě bolestí zad, když fyzioterapie nepomáhá?

Fyzioterapie a široký výběr postupů

Fyzioterapie je velmi košatý obor, který nabízí velké množství terapeutických postupů. Proto ještě neznamená, že když jedna metoda nebyla úspěšná, nemusí uspět přístup jiný. Zde je dobré konzultovat stav s vaším lékařem, ale také fyzioterapeutem, který zatím nebyl úspěšný. Z mého pohledu je terapie pomocí McKenzie metody úspěšnější než ostatní postupy a proto mohu doporučit návštěvu u certifikovaného kolegy (na stránkách můžete najít terapeuta blízko vašeho bydliště a přímo ho kontaktovat). Žádná léčba však nemá stoprocentní úspěšnost a proto je třeba zvolit i další postup.

Změna terapeuta

Každý při léčbě potřebujeme jiný přístup, a tak je zcela v pořádku změnit svého ošetřujícího terapeuta. Může se docela jednoduše stát, že vám nebude vyhovovat přístup terapeuta, a tak je čas na změnu. I terapeut sám by měl být schopný připustit, kdy by taková změna mohla pacientovi pomoci. Někdy se jedná o nepřehlednou komunikaci, která brání úspěchu, a to že terapeut a pacient nenajdou společný jazyk může být příčinou toho, že pacient ztratí motivaci při léčbě a namísto toho získá nedůvěru v obor jako celek. V naprosté většině případů se nejedná o žádné osobní hádky či kritiku, ale čistě o to, že ne s každým si sedneme. Přitom právě to, jak se s terapeutem cítíte má velký vliv na odstranění obtíží.

Bolest zad a psychoterapie

Není to jen fyzioterapie, která řeší bolesti zad. U velkého množství pacientů vidíme, že jejich bolesti jsou na tzv. psychosomatickém základě. To znamená, že bolesti jsou spojeny s psychikou, emocemi, naším chováním a přístupu ke každodenním situacím. Náročná práce, stres, problematické vztahy i těžká finanční situace se může projevit na vašem zdraví a být příčinou bolestí. A ne, nebojte se, nejde o to, že by vaše bolesti byly jen ve vaší hlavě. Bolesti zde opravdu jsou, ale jsou úzce spojeny s tím, co se děje nejen ve vaší mysli, ale v celé nervové soustavě, hormonech, vašich vzpomínkách, pocitech a vzorcích chování. Je zcela na místě vyhledat pomoc psychologa nebo psychoterapeuta za účelem odstranění bolestí a nalezení větší rovnováhy v životě. Některé studie navíc poukazují na to, že kognitivně-behaviorální terapie (druh psychoterapie) je stejně účinná jako cvičení při odstranění bolestí.

Bolest zad a mindfulness

Mindfulness, trénink všímavosti, může být další vhodnou metodou při terapii bolestí. Jedná se o vedené lekce, ve kterých se učíte všímat si, být se svou bolestí a tím můžete získat nový náhled na vzniklé obtíže. Minduflness není jen praxe pro vaše bolesti, ale pro váš celý život, který budete schopni lépe vnímat a tím si často všimnout toho, co spouští vaše bolesti. V takové chvíli je poté možné pracovat na odstranění těchto spouštěčích a postupně se bolesti zbavit.

Bolest zad a duchovní praxe

V neposlední řadě, a to tehdy kdy cítíte, že je třeba hlubší práce, můžete své bolesti zahrnout do duchovní praxe. Tento přístup je velmi individuální a měl by být směřován na podkladě vaší vlastní intuice a vnímání svého těla. Možná už nějaký čas máte pocit, že vám vaše tělo chce něco sdělit, že vaše bolesti mají hlubší význam a že toužíte po tom dozvědět se, co se ve vašem těle, mysli i duši děje. A zde můžete stát na začátku nové cesty, která vás dovede k odpovědím na otázky, které hledáte. Zvolit můžete z různých druhů meditací ale i více alternativních metod jako práce s čakrami, pránou, chi nebo vyzkoušet regresní terapii. Možností je mnoho a je to spíše váš vlastní pocit, který vás povede tím správným směrem.

Bezvýchodná situace?

Bolest má vždy nějaký smysl, hraje ve vašem životě určitou roli. A to, že jste zatím nenašli klíč k odbourání bolestí, neznamená, že je vaše situace bezvýchodná. Věřte mi, vše co se děje, se děje pro vás a proto, abyste se mohli posunout dál. I když způsobem, který bolí, tak je tento způsob přelomový a ve vašem životě důležitý.

V rámci konzultace bolestí také můžete vyzkoušet nabídku zde na FyzioFitness.