Rozhovor o TEPkách (totální endoprotéza)

Operace totální endoprotézy kolenních a kyčelních kloubů patří v dnešní době k velmi častým ortopedickým operacím. Dnešním rozhovorem bych ráda přispěla k větší informovanosti pacientů a jejich blízkých. V případě, že byste v tomto rozhovoru nenašly odpovědi na Vaše otázky, nebojte se mne a Aničku kontaktovat pomocí jednoduchého formuláře a my Vám rády odpovíme.

O: Ahoj Aničko, co tě na práci s pacienty po endoprotézách baví nejvíce?

Ahoj Verčo, na práci s pacienty po endoprotézách mě baví asi nejvíce, že je u nich pořád vidět progres, a to při každé rehabilitaci, od začátku až do konce. Je dobré s nimi o jejich pokrocích mluvit a připomínat jim, čeho všeho zatím dosáhli, když mají byť jen malou „krizi“ a něco nejde tak, jak si představovali. Vždy se ale společně snažíme posouvat dál a jejich aktuální stav zlepšit. Já jako fyzioterapeut to vše při rehabilitacích prožívám s nimi, a proto pro ně dělám maximum a oni mi to vrací zpátky. Největší radost mi udělá to, když sami cítí a vidí, že se jejich stav zlepšuje, přestávají cítit bolest, usmívají se a s vděčností se za mnou po čase vrací. Je příjemné vidět, čeho všeho jsme společnými silami dosáhli.

O: A co tě naopak na práci těší nejméně?

Nedá se říct, že by mě něco netěšilo, ale už jsem to naznačila u předchozí otázky, občas se vyskytne nějaký problém nebo omezení, jako například bolest, strach, chuť to vzdát nebo když prostě zotavení neprobíhá tak, jak jsme si s pacientem představovali. Vždy ale hledáme jiné řešení a vše se pak v dobré obrátí.

O: Jaké jsou první dny pro pacienty po operaci?

První dny po operaci jsou většinou pro pacienty těžké, zvlášť když jdou na tento zákrok poprvé. Mají kanylu, cévku a drény, první den po operaci ještě nemohou hned chodit a leží výhradně na zádech. Je to pro ně něco, na co nejsou zvyklí. Samotné vstávání z postele a chození je pro ně ze začátku obtížné a prakticky se to musí učit znovu. Proto se je snažíme instruovat už před operací, abychom jim to co nejvíc ulehčili, vysvětlili, že začátky bývají vždy a pro každého těžké a že se jejich stav bude postupně zlepšovat.

O: Mají pacienti po operaci nějaká omezení?

Ano, liší se podle toho, zda jsou po výměně kyčle nebo kolene. Všichni pacienti mají většinou nařízeno po dobu 6 týdnů odlehčovat operovanou končetinu o berlích, ale může to být i více. Po totální endoprotéze kyčle platí tyto zakázané pohyby: předklon (trup a dolní končetiny nesmí dosáhnout úhlu menšího než 90°), vytáčení celé končetiny špičkou ven, noha přes nohu (operovaná přes zdravou) a zvedání celé končetiny od podložky. Tato omezení by se měla dodržovat po dobu 2-3 měsíců po operaci. Po totální endoprotéze kolene by se pacient měl vyvarovat hlubokým dřepům a klekání na operované koleno. Doba dodržování je hodně individuální a záleží i na rozhodnutí operatéra.

O: Jak dlouho běžně trvá, než se vrátí k normálnímu životu bez omezení?

To nelze říct přesně, je to hodně individuální. Záleží na věku pacienta, jeho celkové kondici, náročnosti operace, stavu postiženého kloubu a svalů před operací i po ní. Také hodně záleží na tom, kolik rehabilitací pacient absolvuje a také kolik času věnuje cvičení doma. 

O: Jak probíhá rehabilitace po operaci?

Rehabilitace po operaci probíhá v několika fázích. Důležitou součástí je instruktáž pacientů před operací. Informujeme je, co je čeká, jak bude vypadat rehabilitace a nacvičujeme také chůzi s francouzskými holemi. V prvních dnech po operaci učíme pacienty sebeobsluhu, vertikalizaci, stoj, chůzi a ovládání operované dolní končetiny. Také je instruujeme k základnímu cvičení na lůžku, které obsahuje cviky ke zvětšení rozsahu pohybu v kloubu, posílení a protažení oslabených a zkrácených svalových skupin a tromboembolickou prevenci. Pro zvětšení rozsahu pohybu v kloubu využíváme také motodlahu (přístroj, který pasivně pohybuje končetinou) nebo rotoped, kde se už operovaná končetina zapojuje aktivně. V pozdější fázi se přidáváme těžší cviky a cvičení se prodlužuje a zvyšuje se počet opakování. Po odstranění stehů učíme pacienta, jak masírovat jizvu. Před i po odložení berlí dbáme na správný stereotyp chůze jak po rovině, tak po schodech. Při nácviku chůze bez berlí se dají dočasně využít trekové hole. Pokud je potřeba, tak i nadále pokračujeme v předchozím cvičení a samozřejmě přidáváme cviky na zlepšení celkové kondice. Důležitá je také instruktáž ke cvičení na doma a připomenutí možnosti lázeňského pobytu.

O: Je něco co mohou pacienti udělat ještě před operací pro lepší zotavení?

Pacientům před operací určitě prospěje, když jim jejich praktický lékař nebo ortoped předepíše sérii rehabilitací, kterou absolvují. Pokud je pro ně kvůli omezení pohybu nebo bolesti obtížné dojíždět ambulantně, může je samozřejmě fyzioterapeut instruovat ke cvičení na doma. Nejčastější důvod pro TEP je artróza, která postihuje kloub, ale ovlivňuje i jeho okolí, kde se nachází vazy a svaly a to působí na celý pohybový aparát. Je tedy důležité protahovat zkrácené svaly, posilovat ty oslabené a udržovat plný rozsah pohybu v postiženém kloubu, k čemuž poslouží například rotoped. U pacientů se často vyskytuje změna stereotypu chůze, takže je nutné se zaměřit na rovnoměrné zatížení obou končetin, správný odval chodidla a omezení kulhání. Pacienti by se měli také pokusit snížit nebo alespoň udržet aktuální hmotnost pro snížení zátěže, která působí na postižený kloub. V neposlední řadě doporučuji rozhodně operaci zbytečně neodkládat.

O: Co bys vzkázala pacientům, kteří se bojí operace? 

Ať se nebojí . V dnešní době už totální endoprotéza patří k běžným operacím a lékaři mají v této oblasti velké zkušenosti. Totéž mohu říci i o systému následné rehabilitace. Převážná část pacientů se po operaci vrátí k většině aktivit, kterým se věnovali před ní.


Anička pracuje jako fyzioterapeut primárně na lůžkovém rehabilitačním oddělení s pacienty po operaci totálního endoprotézy kolenního a kyčelního kloubu. Ke své práci přistupuje s nadšením a odhodláním navrátit své pacienty do běžného života po operaci. Jak jsem mohla na vlastní oči vidět, své pacienty motivuje přátelským přístupem a pomáhá jim překonat náročné dny po operaci. Její přístup je inspirací nejen pro pacienty ale i ostatní kolegy, protože do své práce dává svoje srdce i energii. Její pacienti odcházejí domů nejen s doporučeným cvičením, ale také s jistotou v sebe sama.