Neexistuje zázračný cvik

Ve fyzioterapii často léčíme pohybem, doporučujeme pacientům cviky a další pohybová opatření. To však neznamená, že jeden cvik nebo stejná skupina cviků uleví od bolestí všem.

Bolest je velmi individuální a vzniká na podkladě mnoha faktorů. Přes den na nás působí velké množství věcí a každý na ně reagujeme jinak. A u každého z nás vzniká bolest jiným způsobem, ačkoli se může projevovat u více lidí podobně. Stejně jako otisky prstů jsou u každého jiné, tak i bolest je u každého jiná.

A to je důvod proč bolest nejde léčit u každého stejně a nejde pro každou bolest zad, kolene nebo ramene zvolit stejný cvik. Ke každému je nutné přistupovat individuálně, sledovat mnoho parametrů a pacientovi naslouchat. Teprve po řádném vyšetření je možné zvolit vhodnou léčbu a cvičení.

Teprve tehdy můžeme být v léčbě úspěšní. Když zvolíme vhodný cvik pro daného pacienta. A ačkoli máme často touhu najít cvik, který by pomohl všem (a na internetu je spousta zaručených doporučení), tak je důležité pracovat s bolestí s ohledem na daného člověka, jeho potřeby, možnosti i cíle.

Více najdete ve videu

Trápí Vás bolesti zad a rádi byste se dověděli více? 

Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi o problematice bederní páteře.