Celostní pojetí bolesti hlavy

Nedá mi to a ráda bych napsala o jedné věci. V minulých týdnech dostávám více než kdy dříve emaily, které se týkají problémům v oblasti hlavy a krku, které jsou spojeny s určitými psychickými obtížemi. Ráda bych dnes a v několika dalších příspěvcích nabídla svůj pohled na tyto problémy. A bude to přesahovat fyzioterapii.

Samozřejmě bolesti a další obtíže v oblasti hlavy a krku mohou a často souvisí s krční páteří. A ano, často postačí dobře zvolená terapie, cvičení, manuální techniky a pohybová doporučení, aby bolesti odezněly. Co když ale bolesti trvají? Na řadě je psychospirituální pohled na věc a možné souvislosti. 

Strach. Ano, je to náš strach, který má fyzický projev bolestí, točená hlavy, závratí, mohou se objevit poruchy soustředění, paměti a další. Práce se strachem není vůbec lehká, ale často v léčbě velmi důležitá. 

Reakce na naši životní situaci může mít také za následek tyto problémy. Neustálé přemýšlení, dumání nad denní situací, přemítání nad různými scénáři hromadí energii v horní části těla. Můžeme si toto představit jednoduše, že jsme stále v naší hlavě, myšlenkami a naše mysl nemá chvíli klidu. Proto se často objevují i problémy se spánkem. 

Ráda zmínila, jsou také kolektivní změny vědomí. S tím, jak se zvyšuje naše vibrace, může přechodně dojít k fyzickým projevům. Naše tělo i mysl si potřebuje zvyknout na docela nové vnímání reality. A jestli najednou začínáte vidět svět jinak, opouštíte svá stará přesvědčení, tak mi věřte, nejste šílení, ani nemocní, ale posouváte se dál. 

Bolesti hlavy, krční páteře, točení hlavy, závratě a dalšími problémy v této oblasti z pohledu východní medicíny zahrnují, co pro sebe můžeme udělat. Nadměrná aktivita v této oblasti často značí na přehnanou aktivitu naší mysli a nedostatek pozornosti v našem těle. A tak je vhodné doplnit tzv. uzemňovací techniky, které naši pozornost přesunou i do našeho těla. Mysl si tak na chvíli odpočine a dostane prostor vidět problémy s jakýmsi odstupem. Jak takové uzemňovací techniky vypadají?

Jemná masáž chodidel sezamovým olejem nebo ghí před spaním pomáhá zklidnit naši mysl. 

Chůze naboso v přírodě.

Suché kartáčování a postupné otužování. 

Teplé jídlo a nápoje po celý den. 

Koření jako je zázvor, pepř a kurkuma. 

Protahovací cvičení a posilování o střední intenzitě. 

Zapojení čichu – esenciální oleje, přivonění si k ovoci, koření atd. Procházka v přírodě. Vedená relaxační cvičení. 

V některých případech se může stát, že relaxační cvičení a meditace nemusí být vhodné, protože ještě posilují vzniklou rovnováhu. To je již velmi individuální, ale chtěla jsem zmínit, že ne vždy je meditace vhodná. Tak jako cokoli, je vždy třeba ptát se sami sebe. Pro koho a kdy?

I strach se může projevit na našem fyzickém těle. Zde mohu opravdu doporučit pomoc odborníka, protože není lehké se na svoje strachy podívat. Strach není vhodné potlačovat, ale ani se mu oddávat. Vnímání strachu a jeho poznání nám teprve může dát svobodu. Níže uvádím několik kroků, které k poznání svého strachu můžete vyzkoušet. 

Deník. Zapsat si o strachu vše, co vás napadne. Co to ten strach je, co ve mně vyvolává, čeho se bojím, kdy přichází. A dále cokoliv vám přijde na mysl. Následně máme daleko lepší povědomí o tom, co pro nás strach znamená a jak nás v životě ovlivňuje. Na tomto podkladě dále můžete zvolit kroky, které nám pomohou se cítit lépe. 

Péče o zdraví. I péče o naše tělo pomocí zdravé stravy, cvičení, dobrého spánku, pomáhá ukotvit se v našem těle a cítit se silní i ve chvíli strachu. Tato péče také pomáhá tehdy, kdy je náš strach je zaměřen na zdraví (např. že budu mít určitou nemoc). Ve chvíli, kdy víme, že se o naše tělo dobře staráme, klesá i riziko vzniku onemocnění. 

Neutíkat. Když přijde strach, nechat si s ním chvilku a neutíkat, nehledat rozptýlení. Do tohoto bodu se opakovaně vracím. Protože chci utéct, ale setrvání se strachem nám dodá potřebný čas ho poznat. A když ho poznáme, ztrácí na své intenzitě. 

Přemítání o smrti. Náš ultimátní strach. Smrt. ne příliš diskutované téma, ale tolik důležité, protože je přítomné v životě každého. Dejte si čas a zjistěte, co pro vás smrt znamená. Symbolizuje konec, ztrátu, utrpení? Věříte v Boha, reinkarnaci, duši nebo cokoliv jiného? Velmi citlivé téma, ale opravdu velmi důležité. 

Lidstvo prochází velkými změnami. Velkými energetickými změnami. A ty se projevují nejen v celosvětovém dění, ale také na našem těle. Ti, kteří zvyšují svou vibraci, začínají vidět svět jinak a opustit tak dlouho zažité není vůbec lehké. Opustit staré vzorce chování, vztahy, práci, to vše vyžaduje opravdu mnoho energie a my můžeme cítit velkou únavu. Je třeba si dopřát čas ke vstřebání změn. 

Obtíže spojené se změnou vědomí jsou zcela v pořádku. Nejste nemocní, ani šílení, Vaše tělo se přizpůsobuje novému způsobu myšlení. Toto probouzení začíná prostupovat životy mnoha z nás. Naše okolí nás nemusí chápat, ale my víme, a hluboko uvnitř cítíme, že je něco více, něco více než jen to co jsme doposud znali. 

V tomto čase neklidu je vhodné v životě zpomalit, dopřát si čas, vracet se do oblasti srdce a volit v každém dni záměr.