Vbočený palec: protahování a cviky

Vbočený palce je nejčastější deformitou v oblasti nohy. Nejčastěji za vznikem vbočení stojí nevhodná obuv a genetické předpoklady. Vbočení můžeme předcházet správnou péčí a také správnou obuví, která není příliš úzká. Se cvičení je dobré začít ještě než se vbočení projeví. Jestli tedy ve své rodině máte někoho s vbočenými palci nebo víte, že Vaše obuv není zrovna pro chodidla zdravá, vyzkoušejte následující protahování i cviky. Musím sama uznat, že cvičení není příliš zábavné, ale v rámci prevence je docela důležité.

Protahování

Protažení do osy palce

Prvním cvikem je protažení do osy (původní osy) palce. Jednou rukou si přidržte zbylé prsty a poté palce rovnejte zpět do původní osy. Toto protahování je pro ty, kteří již mají vbočení patrné. V protažení krátce setrvejte, uvolněte a poté opakujte. Je velmi důležité udržovat pružnost palce tímto protažením. Ve chvíli kdy již nejde vbočený palec pasivně vrátit do osy, je již problém těžšího rázu a s palcem je velmi obtížné dále pracovat. Tím dochází k celkové změně v opoře chodidla a zapojení svalů v oblasti nohy.

SULN2391

Protažení s trakcí

Trakce je vytahování palce do dálky a často působí úlevu při bolestech. Opět je důležité srovnat palec nejprve do osy a poté v této ose palec vytahovat do dálky. V trakci vždy krátce vydržte a poté palec uvolněte. Několikrát zopakujte.

MXGC5897

Masáž přes míček

Obecně je vhodné masírovat a uvolňovat celá chodidla přes masážní míček nebo váleček. Takové můžete sehnat ve zdravotních potřebách, sportech nebo využít třeba i tenisák. Tato masáž nemá přímo vliv na postavení palce, ale může být úlevou při bolestech chodidel nebo prostě příjemnou aktivitou po dni, který jste strávili na nohou.

DYWT5707 WRVT5002

Cvičení

Roztahování prstů

Nohu si postavte na patu. Mírně pokrčte prsty a poté se snažte všechny prsty nohy napnout a oddálit od sebe. Soustřeďte se především na pohyb palce, který by se měl v ideálním případě oddálit od ukazováku.

FTHW8697

Aktivace do strany

Dejte si nohu přes nohu. Jednou rukou uchopte všechny prsty kromě palce. Poté se snažte aktivně palcem hnout do strany (opět do jeho původní osy). Pakliže toto není možné, můžete lehce rukou palci pomoci. U tohoto cvičení je nutná pozornost a vůle. Možná Vám ze začátku bude připadat, že palcem nejde vůbec hnout. Častým tréninkem ale můžete vycvičit svaly palce a dosáhnout lepší aktivity svalů. To je následně prevencí proti zhoršování stavu.

CACF1798

Vlnka

Posaďte se na židli. Uchopte a zafixujte oběma rukama koleno. Nohu postavte na patu. Poté bez pohybu kolene, položte na zem malík a postupně všechny prsty. Poslední přiložte na zem palec, který by měl uhnout co nejvíce do strany. Při tomto cviku by mělo dojít k rozložení prstů nohy co nejvíce doširoka.

GFLI9387 LPTR4861

Nákrok s roztahováním prstů

Další cvičení je již ve stoji. Nakročte nejprve na patu a poté opět přiložte na zem malík, postupně všechny prsty i palec tak, aby byly co nejvíce od sebe. Postupně opakujte v chůzi vpřed.

LPBW9469

Postupné pokládání prstů ve stoji

Chodidla rozložte na šířku pánve a zvedněte všechny prsty. Poté je postupně pokládejte na zem. Od malíku po palec. Několikrát opakujte současně oběma nohama nebo izolovaně jednou a poté druhou nohou. Nejen vbočený palec, ale i další problémy v oblasti nohy můžete zlepšit tímto cvičením. 

Rádi byste si zacvičili doma? Stáhněte si PDF verzi těchto cviků v obchodě FyzioFitness zcela zdarma.

Přejít do obchodu