Netradiční diagnózy na rehabilitaci

Je mnoho zdravotních obtíží, s kterými my jako fyzioterapeuti můžeme pracovat, ale není zcela běžná praxe, aby nám lékaři pacienty s těmito diagnózami posílala i. Podívejte se, zda právě Vaše obtíže nejsou mezi těmi, od kterých Vám můžeme pomoci.

Inkontinence

Inkontinence, únik moči, je problém, který trápí především ženy, ale může se týkat i mužů. Nejčastěji přichází v období po porodu, břišních operací nebo u žen ve vyšším věku. Únik moči je choulostivé téma, za které se často lidé stydí, a tak tento problém neřeší ani nezmíní lékaři. Nácvik správného cvičení a jeho provádění však může pomoci od těchto nepříjemných potíží. Čím dříve se cvičením začnete, tím lépe (vlastně preventivní cvičení je úplně nejlepší). Nebojte se zeptat svého lékaře, zda by Vám nepředepsal několik návštěv u fyzioterapeuta. Poté se porozhlédněte po svém okolí. Bude asi nejlepší nejprve zjistit, zda máte ve svém okolí terapeuta, který se tímto problémem zabývá. S ním se následně naučíte cvičení, které provádíte doma. Úspěch cvičení je poté hlavně na Vás, jelikož je nutné se cvičení naučit a pokračovat v něm doma.

IMG_7325

Tinitus

Tinitus, hučení, pískání nebo jiný zvukový projev uší. Tinitus může mít různé příčiny, ale jednou z nich může být i problém v oblasti krční páteře. A tehdy Vám od zvuku v uších může pomoci fyzioterapie. V rámci našeho oboru jsme schopni odlišit, zda problém pochází z krční páteře nebo zda máte krční páteř zcela zdravou a příčina je někde jinde. Myslím ale, že stojí za to odlišit, zda s tinitem můžete něco dělat v rámci cvičení nebo manuálních technik fyzioterapeuta.

woman looking at sunset

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy mohou stejně jako tinitus vycházet z oblasti krční páteře. Díky podrobnému vyšetření můžeme zjistit, zda se i ve Vašem případě jedná o problém vznikající na krku. Následně Vám doporučíme vhodné cvičení, úpravu držení těla a další tipy, díky kterým budete moci odstranit i předcházet bolestem hlavy. Cvičení a další doporučení se odvíjí od vyšetření, a tak není možné jasně říci, že určitý cvik by pomohl od bolesti všem. To je velmi individuální, a proto bývá nutné poradit se s odborníkem. Bolest hlavy významně ovlivňuje kvalitu našeho života a může snižovat pracovní výkonnost. Více o bolestech hlavy se můžete dočíst zde.

Hallux valgus

Hallux valgus neboli vybočený palec je nejčastější deformita v oblasti nohy. Možná jste si všimli, že i Vám se již zvětšuje kloub palce a palec začíná tlačit na ostatní prsty. Zhoršování tohoto problému, který může vést k bolestem nejen chodidel ale také zad, můžeme předcházet, ale většinou je nutné začít se cvičením poměrně brzy. To znamená ještě předtím než palec výrazně vybočuje. Palce je nutné udržet pohyblivé a svaly chodidel aktivní. Většinou postačí jedna instruktážní návštěva u fyzioterapeuta a dále je práce na Vás. Je totiž nutné opravdu pravidelně cvičit. Je pravda, že cvičení není příliš zábavné, ale pár minut sem tam třeba večer u televize za prevenci obtíží myslím stojí.

IMG_5509

Kdy může být fyzioterapie vhodným doplňkem jiné léčby

Deprese a úzkostné poruchy: u depresí a úzkostných poruch byl prokázán dobrý efekt cvičení. Nemusí se jednat o určitý druh, jde o pohyb obecně. Jestli jste ale dlouho necvičili, tak možná bude fajn navštívit fyzioterapeuta a nechat si trochu poradit. Deprese jsou často spojeny s bolestmi zad nebo hlavy a zde možná bude potřeba se nejprve zbavit těchto obtíží, než se pustíte do cvičení. Výzkum dokonce uvádí, že efekt cvičení na stav deprese je vyšší než při užívání antidepresiv.

Návrat po dlouhé PN: jestliže za sebou máte dlouhou pracovní neschopnost, tak i tehdy může být pomoc fyzioterapeuta prospěšná. Zhodnotí Váš pohybový režim, upraví sed a doporučí vhodné kompenzační cvičení po práci. Navíc může i doporučit pohybový program, abyste se vrátili zpět do kondice.

IMG_0547

Návrat ke sportu: návrat ke sportu (ať už po delší pauze nebo úraze) může být fajn zkonzultovat s fyzioterapeutem. Můžete společně probrat vhodné kompenzační, protahovací a posilovací cvičení. Tím budete předcházet možným úrazům a také budete vědět, že pohyb přispívá Vašemu zdraví.

Stav po břišních operacích: po břišních operacích často dochází k různým obtížím. A ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, tak spoustu z nich můžete vyřešit na rehabilitaci. Jak už jsem psala výše, po břišních operacích může dojít k inkontinenci. Také dochází k oslabení břišních svalů nebo bolestem zad. Jednou z nejdůležitějších věcí je také vhodná péče o jizvu.