Časté pojmy na rehabilitaci

V dnešním článku bych ráda vysvětlila několik pojmů, které často jako fyzioterapeuti používáme, ale ne vždy si s nimi pacienti ví rady. Je to zcela normální. My takto pracujeme každý den, ale pro pacienta používáme často nesrozumitelný slovník a myslím, že stojí za to, některé pojmy vysvětlit. Pakliže bojujete s mnoha cizími pojmy, nebojte se požádat svého terapeuta nebo lékaře o vysvětlení. Kdyby náhodou nedošlo na vysvětlení všeho, tak dnes přidávám několik pojmů, které jsou podle mého názoru důležité.

Degenerativní změny

Degenerativní změny je pojem, který označuje změny kloubů, chrupavky i měkkých tkání, které vznikly vlivem stárnutí. S věkem dochází k opotřebení našeho těla zcela přirozeně. Třeba na obličeji s věkem přibývá vrásek a naše tělo stárne docela obdobně i uvnitř. Tyto změny uvnitř těla si můžeme představit jako zvrásnění chrupavky, odření šlach nebo otlačení meziobratlových plotének. Tyto změny jsou zcela normální součástí našich životů a určité známky naše tělo vykazuje asi od 20. roku života.

IMG_1139

Ačkoli mohou tyto změny být viditelné na snímku z rentgenu nebo magnetické rezonance, tak to ještě neznamená, že Vám musí způsobovat bolest. Vlastně nejsme zdaleka tak daleko v poznávání lidského těla, abychom to mohli s jistotou říci. Za vznikem bolesti často spíše stojí neoptimální postavení kloubu, kloubní blokáda (viz níže), zkrácení nebo přetížení měkkých struktur jako jsou svaly nebo šlachy. Proto se nebojte, když Vám lékař tento pojem sdělí. S bolestí můžeme v rámci fyzioterapie a dalších oborů pracovat a úspěšně ji odstranit i přes stávající degenerativní změny.

Autoterapie

Autoterapie je vlastně takový domácí úkol, s kterým odcházíte od svého fyzioterapeuta. Je to ta část terapie, kterou provádíte Vy sami během dne v práci i doma. Nejčastěji jsou to doporučené cviky, zlepšení držení těla nebo třeba zakázané pohyby. Autoterapie je důležitou součástí léčby bolestí nebo rekonvalescence po operacích nebo úrazech. Na konci každé návštěvy u fyzioterapeuta, byste měli jasně vědět, jaké cviky doma provádět a čemu se naopak spíše vyhnout.

TBEH4406

Blokáda

Nejčastěji kloubní blokáda je označení pro stav kloubu, kdy jeho části a okolní struktury nejsou ve správném postavení. Je to vlastně jakési vychýlení mimo běžný stav. U většiny pacientů je možné se této blokády zbavit cvičením ve správném směru, který uvede vše tam, kam patří. Jen u malého počtu případů je nutné pacienta mobilizovat. To znamená, že terapeut většinou nemusí svýma rukama dopomocí kloubu do správného postavení, ale pacient vše svede sám po dohledem terapeuta.

IMG_5547

Kompenzační cvičení

Takové cvičení, jak samotný název napovídá, kompenzuje nebo vyvažuje určitou zátěž, která je pro naše tělo nadměrná. Abychom se nadále této aktivitě (sportu, práci…) mohli věnovat, je vhodné zařadit cviky ke kompenzaci. V rámci sportu to mohou být cviky k protažení, udržení hybnosti kloubů nebo posílení určitých svalových skupin.

FTCG8102

Kompenzační cvičení je ale často nutné i pro pracovní aktivity, stání nebo sezení. K tomu aby nedocházelo k bolestem je vhodné zvolit kompenzační cvičení, které odpovídá činnostem, kterým se přes den nejvíce věnujeme.

Správné držení těla

O správném držení těla často mluvíme hlavně proto, že špatné držení způsobuje našemu tělu zátěž, která s časem může vést k bolestem. Správné držení těla je takové, kdy na náš pohybový aparát klademe v dané pozici nebo pohybu co nejmenší zátěž. Správné držení těla je důležité především pro činnosti, v kterých trávíme hodně času. A pro většinu lidí je to v dnešní době sezení. A o sezení se toho tady na FyzioFitness můžete dočíst už docela hodně.

img_4540

Články o sezení:


Před nějakou dobou jsem také natočila video, ve kterém vysvětluji časté názvy, které můžete najít na vyšetření pomocí zobrazovacích metod (rentgen nebo magnetická rezonance). K videu také patří článek s dalšími informacemi, které by se Vám mohly hodit, pokud si nejste zcela jisti, o čem vlastně Váš lékař mluvil.