Fyzio Otázky 7: Bolest hlavy

Bolest hlavy je docela zapeklitým zdravotním problémem. Často jimi pacienti trpí roky a výrazně jim ovlivňují kvalitu života. Proto jsem se rozhodla se v tomto článku a souvisejícím videu trochu příblížit problematiku bolestí hlavy. Stále jsme však v pátrání po její příčině a faktorů, které ji ovlivňují, je spousta. Pokud trpíte bolestmi hlavy, nevzádejte se, pátrejte po léčbě, která je vhodná právě pro Vás. Zdaleka to není jen fyzioterapie, ačkoli může být jednou z možností.

Kteří odborníci pracují s pacienty s bolestí hlavy

Dobré je se nejprve poradit se svým praktickým lékařem. Nejčastěji o Vás ví nejvíce a může posoudit, zda bolesti hlavy nesouvisí třeba s léky, které užíváte. Vedlejší účinek spousty léků může být právě bolest hlavy a proto je dobré se na to zeptat. Pakliže bolest hlavy nesouvisí s léky, které užíváte nebo třeba s vysokým krevním tlakem, pak je dost možné, že Vás Váš praktik odešle na neurologii. Neurolog provede další vyšetření, jak on sám, tak Vás může i poslat na snímek CT, magnetickou rezonanci nebo EEG. Také může vyžádat podrobnější rozbor krve.Nejčastější léčbou jsou poté léky na bolest, které užíváte.

Při podezření na problém krční páteře se také může stát, že navštívíte rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta. Ti zapracují na správné hybnosti krční páteře, protažení svalů a správném držení těla. Také Vám pomohou upravit pohybový režim během, abyste svou krční páteř nepřetěžovaly a nedocházelo tak k bolestem hlavy. V tomto případě je výhodou, že při léčbě dochází k odstranění zdroje bolesti. A to v případě, že je opravdu zdroj v pohybovém aparátu.

YCUH8641

Někteří lékaři se dále specializují v aplikaci akupunktury. Ačkoli není zcela jasně prokázáno, zda akupunktura opravdu přináší úlevu, tak někteří pacienti pociťuje snížení bolestí hlavy. V případě, že jsou bolesti hlavy spojeny se stresem a celkovým psychickým zdravím, tak můžete navštívit psychologa nebo psychoterapeuta. Nápomocné může být i navštívení nutričního terapeuta.

Proč zvolit fyzioterapii/rehabilitaci

Rehabilitace může být úspěšná v léčbě boelsti hlavy tehdy, kdy nacházím zdroj obtížív pohybového soustavě. To znamená, že je problém ve svalu, úponu nebo kloubu. Nejčastěji dochází k bolestem hlavy při blokádě krční páteře a to v jejím horním úseku. Hypotéza je taková, že blokádou je vytvářen tlak na nervy. Tyto nervy následně vedou do blízkosti trojklanného nervu, ten je na hlavě, a tlačí i na něj a tím dochází k bolestem. Zcela jasně ale stále nevíme, jak bolest hlavy vzniká.

Lékař nebo terapeut by měl správným vyšetřením odhalit, zda je možné bolest hlavy ovlivnit. Jestliže ano, třeba cvičením nebo změnou polohy, pak může dojít ke snížení nebo odstranění bolestí hlavy. K takovému vyšetření by mělo dojít tehdy, kdy má pacient bolest hlavy. Tehdy lze nejlépe zjistit, zda může být fyzioterapie v léčbě úspěšná.

Nedávný nástup častých bolestí hlavy

Někteří pacienti trpí bolestmi hlavy již od velmi mladého věku a jiní zaznamenali nástup bolestí až nedávno. V takovém případě je dobré se vrátit do období, kdy bolest začala a uvědomit si, co se dělo. Bolest hlavy může přijít ve chvíli, kdy procházíme velkou životní změnou. To může být změna zaměstnání nebo úmrtí v rodině. Bolest hlavy může i vznikat i při velkém pracovním vypětí a stresu. Jindy to ale může být i změna auta nebo nová židle, na které sedíte v práci. Zkuste se zamyslet, k jakým změnám ve Vašem životě nedávno došlo. Možná méně spíte nebo jíte více sladkostí než dříve.

IMG_5189

Bolest hlavy a migréna

Každá bolest hlavy není migrénou. Ačkoli se tyto dva názvy často zaměňují. Ti, kteří migrénou trpí, jsou často nepochopeni a jejich okolí jim dává často najevo, jak jsou slabí. Migréna, ale není stavem, který lze jentak ignorovat.

Bolesti hlavy jsou nejčastěji spojené s naším životním styl. Často je jejich původ na krční páteři vlivem špatného držení těla nebo častého předklánění hlavy. Mohou být také následkem velkého vypětí, stresu a může na ně mít vliv i hormonální nerovnováha. Spouštět je také může určité jídlo nebo pití. Některé léky mohou způsobit bolesti hlavy jako vedlejší účinky nebo mohou doprovázet jiné onemocnění. Na snížení bolesti zabírají běžně dostupné léky na bolest a změnami v životním stylu se jim dá předcházet.

Naopak migrény bývají podmíněné geneticky a jejich léčba nebo zmírnění je velmi obtížné. Bývají doprovázeny tzv. aurou a mohou být doprovázeny různými poruchami sluchu nebo zraku. Často se objevují na jedné polovině hlavy. Jejich intenzita je velmi vysoká a většinou nejsou pacienti schopni běžně v životě fungovat. Migréna může být doprovázena i zažívacími obtížemi, nevolností a zvracením. Pacienti často nesnáší světlo a naopak preferují tmu a ticho. V dnešní době není odhalena příčina vzniku migrén. Více se vyskytují u žen, a tak by mohla jakési vodítko vést ke hladině hormonů. Některé změny v životním stylu mohou bolestem částečně pomoci, ale většinou se nedaří je zcela odstranit.

IMG_5553

Někdy je ale odlišení mezi bolestí hlavou a migrénou velmi náročné. Stává se, že jsou pacient roky špatně diagnostikováni. To tkví i v tom, že je tato problematika velmi náročná. Myslím, že v těchto případech by byla velmi vhodná mezioborová spolupráce. A to nikoli jen odesílání pacienta od jednoho odborníka ke druhému, ale komunikace mezi lékaři a terapeuty samotnými. Myslím, že takový rozhovor by byl ve výsledku pro pacienta velmi přínosný. Navíc by i lékaři a terapeuti získali nový pohled na situaci a mohli těžit z nových zkušeností.

Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi o bolesti hlavy ve videu

Jaké jsou možnosti léčby bolesti hlavy?

Číst více

Další možnost