Co nezanedbat po artroskopii kolene

Artroskopie kolene a plastika předního zkříženého vazu v koleni se dnes provádí jako poměrně rutinní operace. Na některých pracovištích se jedná o jednodenní chirurgii a jinde si v nemocnici pobydete 3-5 dní. Nehledě na to, jaký je samotný operační plán, spoustu pacientů odchází z nemocnice s velmi malý množstvím informací, a tak jsem se rozhodla sepsat článek a natočit 2 videa o tom, co nezanedbat po artroskopii kolene. Článek je věnovaný především na pacientům po plastice LCA (předního zkříženého vazu v koleni), ale informace mohou se hodit i ostatním pacientům, kteří za sebou mají artroskopii kolene jakéhokoli typu. Má doporučení jsou obecná, vždy primárně respektujte doporučení Vašeho operatéra a zdravotnického personálu daného pracoviště.

Časná fáze (přibližně první dva týdny po operaci)

Časná fáze je ohraničenou dobou, kdy Vám jsou vyndány stehy po operaci a můžete odložit francouzské hole (v případě, že jste s nimi měli chodit). Tato doba slouží k hojení, ale to neznamená, že je zcela pasivní. I v prvních týdnech po operaci je nutná aktivita pacienta, která pomáhá hojení a také hybnosti kloubu. Na co tedy v prvních týdnech myslet?

  • Dostatečný pohyb. Ani moc, ani málo. Co to ale v praxi znamená? Procvičujte rozsah kolene aktivně (není potřeba půjčování motorové dlahy, snažte se cvičit za pomoci vlastních svalů) do maximálního možného rozsahu. Ten musí být určen operatérem a správně nastaven na ortéze. Běžně je tento rozsah od 0 (tedy natažení) do 60-90 stupňů. Cvičte vleže na zádech na posteli nebo na zemi tak, že sunete patu směrem k hýždi. Plného rozsahu nemusí být docíleno hned, ale postupně byste se na něj měli dostat. Opakujte 6-10x a to ideálně každé 2-3 hodiny.
  • Aktivace stehenního svalu. Nejjednodušším a nejšetrnějším způsobem je čistě zatínání stehna. Buď toto můžete provádět jentak vleže nebo si pod kolene dát malý míček či ručník a podkolenním tlačit do něj. Pata zůstává na podložce, aby nedošlo k nadměrnému zatížení vazu v koleni.
  • Správné nošení ortézu. Ortézu noste prakticky celý den (výjimku má osobní hygiena, převlékání) a to znamená i na noc. Mějte ji dostatečně utaženou, ale ne příliš, aby nebránila dobrému prokrvení. Kloub ortézy je v úrovni Vašeho kolene, aby mohla plnit svůj účel.
  • Správná chůze. Ať chodíte s oporou o francouzské hole nebo nikoli, dbejte na správný stereotyp chůze. To znamená došlap na patu, odraz ze špičky chodidla. Nebojte se ohýbat koleno. Z prvního bodu víte, že koleno se může dostatečně ohnout, a tak se nebojte chodit s tím, že koleno pokrčíte. I když na nohu nesmíte došlápnout, tak se snažte udržet co nejvíce přirozený pohyb při chůzi.
  • Dostatečná hydratace a pestrá strava. I když klidový režim po operaci člověka láká k různým sladkostem, snažte se jíst zdravě a dostatečně pít. Dostatečný příjem vitamínů a minerálů pomáhá hojení kolene. Naopak nadměrná konzumace cukru a tuků může v těle podpořit zánětlivý proces a omezit procesy hojení.
  • Péče o měkké tkáně. Při sprchování si dopřejte střídavou sprchu teplou a studenou vodou a trochu rozhýbejte cévní zásobení. Rukou nebo masážním míčkem dále můžete několikrát za den masírovat stehno a okolí kolene. Myslete na to, že dokud máte stehy a jizva má strupy, tak není vhodné na ni sahat.

Více doporučení najdete v tomto videu

Následná fáze (plná zátěž a návrat k denním aktivitám)

V této fázi již máte vyndané stehy, odhodili jste francouzské hole i ortézu a můžete se postupně vracet do běžného chodu života. Současně je ale před Vámi velký úkol. Dostatečně cvičit a posilovat (většinou půl roku), abyste posílili a tím předcházeli možným zraněním. Je prokázáno, že ti, kteří nedostatečně cvičí po operaci, trpí častými bolestmi a je u nich zvýšené riziko úrazu.

  • Rozsah na prvním místě. To znamená, že plné rozcvičení kloubu je hlavní prioritou. Bez něj nemůže kloub správně fungovat. Jak rychle se dostanete na plný rozsah je velmi odlišné a liší se člověk od člověka. Někomu to jde prakticky samo a u někoho je rozcvičování zdlouhavé. Vytrvejte, protože je tento bod opravdu důležitý.
  • Posilování. Větší posilování by mělo přijít až po rozcvičení rozsahu. Postupně ale můžete přidávat na posilování a bát se nemusíte ani cvičení na posilovacích strojích. Na nich je výhoda izolovaného cvičení operované končetiny a docvičení ztracené síly. Cvičení především v prvních měsících by mělo být pod dohledem fyzioterapeuta.
  • Chůze. Chůze bez kulhání, chůze ze a do schodů, i takový je trénink po artroskopii kolene. Ačkoli se to nezdá, i chůzi je nutné trénovat.
  • Senzomotorický trénink. Aneb trénink na balančních podložkách. Ať už zvolíte cvičení na balanční čočce, bosu nebo na přírodním povrchu, je takové cvičení velmi vhodné pro optimální funkci kloubu.
  • Péče o jizvu. Masírování, uvolňování a také ochrana před sluníčkem.
  • Respektujte bolest. Cvičení nesmí vyvolávat bolest v koleni. To většinou značí na to, že je na daný pohyb nebo cvičení příliš brzy a nebo musíme zvolit jiný postup. Zde je opravdu důležité, aby Váš fyzioterapeut přizpůsobil cvičení Vám na míru a nevybíral jen cviky, které volí pro každého.

Pro inspiraci se můžete podívat na doporučení posilování po artroskopii kolene. Jedná se již o náročnější cvičení a jeho využití je vhodné 2-3 měsíce po operaci. Tato doba je zcela orientační a u každého pacienta může být jiný.

Artroskopie kolene a s ní spojené obtíže jsou velmi často dotazované. Jestli i vy máte další otázky, napište komentář, napište přímo mně nebo zvolte osobní konzultaci.

JSTE PO ARTROSKOPII KOLENE?

VYUŽIJTE ZCELA JEDINEČNOU FORMU POOPERAČNÍ PÉČE DÍKY KONZULTACI ARTROSKOPIE KOLENE

 

NEVÁHEJTE A ZAPRACUJTE NA SVÉM ZDRAVÍ, VRAŤTE SE BRZY KE SPORTU A VŠEM AKTIVITÁM, KTERÉ VÁS BAVÍ.

SOUČÁSTÍ KONZULTACE JE PODORBNÝ PLÁN PŘIPRAVEN PŘÍMO VÁM NA MÍRU.