Tipy pro letní běhání

Ty dlouhé letní dny. Lákají k tomu, abychom byli skoro celý den venku. A taky proč ne. Navíc se v létě zdá, že máme dost času na všechno a to znamená i na letní běhy. Dny jsou delší, a tak se většina z nás vydává vstříc běhání v létě. Ačkoli se léta zdá zcela bezstarostné, tak je dobré na některé věci přeci jen myslet, aby nedošlo k nepříjemnostem a mohli jste si užít letní běhání.

Ranní a večerní hodiny

Vzhledem k vysokým teplotám je vhodné volit běhání ráno nebo večer. Tato doba je především pokud hůře snášíte teplo. I tak je dobré běhat spíše ve stínu, ať už třeba v parku nebo v lese. Je dobré si tak nějak nacítit, jaká doba Vám dělá dobře a toho se držet. Někdo může běhat v pravé poledne a je naprosto spokojený (takový běh samozřejmě není pro každého).

DSC01253

Vodu s sebou i na kratší běh

I když se to nezdá, tak je fajn si s sebou vzít vodu i na krátký běh. Napít se „do zásoby“ před během je docela velkou zátěží pro žaludek a běhat s plný žaludkem vody není zrovna příjemné. Proto je dobré doplňovat tekutiny průběžně během dne a i na hodinový běh si vzít lahev s sebou. Jestli neradi běháte s lahví nebo popruhem s vodou, tak můžete běhat kratší trasu v několik opakování a vodu si odložit někam do stínu.

DSC01262

Ochrana pokožky

Ochrana kůže opalovacím krémem nebo delším oděvem je právě v létě opravdu nutná. Na druhou stranu lidské tělo vytváří vitamin D právě v návaznosti na vystavení se slunečnímu záření. A to s opalovacím krémem nejde. Ranní a večerní slunce již není tak silné, takže na tyto běhy (když jsou krátké) můžete ochranu vynechat a nechat své tělo načerpat vitamin D.

Začátečníci, běhejte pomalu

V létě spousta lidí s během začíná. A zde bych chtěla apelovat na ultra pomalé tempo. Začátečníci většinou své tělo při běhu zatím tolik neznají a může se lehce stát, že to přeženou, někdy si ublíží nebo je to od běhu úplně odradí (a to je škoda). Proto vyražte na pomalý běh (6-8min na km), běh prokládejte chůzí a čas si hlavně užijte.

DSC01265

Doplňte minerály

Pocením z těla odchází nejen škodlivé látky, ale také minerály. A ty jsou pro fungování těla nezbytné. Proto je dobré je doplňovat. Nechte si poradit v lékárně jakou kombinaci zvolit. Zárukou je hořčík, který bývá v létě téměř nutností při velkém pocení. Ten je nejlépe užívat večer než jdete spát. Při spánku totiž tělo hořčík nejlépe využívá.

Nové trasy na dovolené

Vyzkoušejte nové trasy. Ať už v okolí domova nebo třeba na dovolené. Vybočte ze své běžné rutiny a vyzkoušejte nové trasy. Na dovolené nebo při dlouhých bězích je vždy vhodné někomu sdělit kam a na jak dlouho se chystáte na běh, aby alespoň někdo věděl, že jste vyrazili. Zpříjemněte si tak letní běhání poznáváním nových tras a míst.

DSC01254

Varovné signály

Poslouchejte varovné signály svého těla. Opravdu se nevyplácí ignorovat příznaky dehydratace a přehřátí. Ze začátku se může objevit zrychlené a více povrchové dýchání. Následně zvýšení srdeční činnosti a zvýšení pocení. To často přejde i v tzv. studený pot, kdy se tělo začíná bránit. Následně Vás může začít bolet hlava, objevuje se pocit na zvracení nebo točení hlavy. Nenechte své tělo přejít až do této fáze a při prvotních příznacích přejděte do chůze, odpočiňte si, napijte se a někdy je více než vhodné běh ukončit dříve, než jste plánovali.

Lehčí běh ve večerních hodinách

Večerní běh může být velmi příjemný, protože je konečně po celém dni o něco chladněji. Na svém večerním běhu zvolněte tempo. Trénink o vysoké intenzitě může zapříčinit rozladění spánkového rytmu, nedostatečnou regeneraci Vaše těla a následnou únavu. To může v=st k přetrénování a s ním spojeným úrazům a bolestem.

DSC01259

Běh jako zvyšování odolnosti

Letní běhání (ale i běh v zimě) pomáhá celkově našemu tělu zvyšovat odolnost. Fyzickou a psychickou. A to se hodí všem. Proto doporučuji běhat celoročně. Tělo si tak lépe zvyká na změny teplot a celkově počasí a daleko lépe si přivyká než když běháme jen sezónně.

V horkých dnech vyměňte aktivitu

Když se Vám nepodaří vyběhnout ráno ani večer a venku je opravdu teplo, tak může být dobré na pár dní běh nechat stranou a věnovat se jinému sportu. Zacvičte si v pohodlí domova jednoduché posilovací cviky nebo jógu. Zajděte si zaplavat nebo si dejte pár dní odpočinku.

DSC01268

Běžecké tipy pro začátečníky

Regenerace po běhu

Přečíst více

Pomalé a intuitivní běhání

Běhejte v souladu se svým tělem