Bolest při běhu

Bolest by se při běhu objevovat neměla a neměli bychom ji ani přehlížet. Bolest působí jako varovný signál našeho těla a má své opodstatnění. Proto není dobré bolest ignorovat nebo se ji snažit přeběhat, když je s každým kilometrem horší a horší. A jaké mohou příčiny bolesti?

Omezení rozsahu pohybu

Jedna z nejčastějších a nejsnadněji odstranitelných příčin. Kolen prostě není rozcvičeno do svého maxima. Ať už se jedná o pokrčení nebo natažení (i když natažení bývá na vině častěji). Proto je dobré zkontrolovat rozsah pohybu a porovnat s druhou končetinou. Jestliže se již při takovém testu objeví bolest, tak je velká pravděpodobnost, že se v koleni došlo k lehkému posunu tkání od jejich běžného postavení a to i při běhu vyvolává bolest.

Jak si otestovat rozsah pohybu v koleni?

Natažení můžete pro vést tak, že si sednete s nohama nataženýma před sebe, propnete kolena do maxima (jakobyste chtěli kolenní jamku přiblížit k podložce) a Vy nebo někdo, kdo Vám pomůže vloží dlaně pod Vaše kolena, aby zjistil, zda je rozsah stejný. Pakliže není, je důležité koleno pravidelně, několikrát denně propínat.

Pokrčení můžete otestovat třeba dosednutím na paty nebo vleže na břiše přitáhnout patu k hýždi. Možná varianta je také například vsedě s přitažením kolene k hrudníku.

TFHY1191

Oslabení svalů

A to jak na bolestivé končetině nebo celkově horší svalová síla na obou nohách. Často se toto objevuje u lidí se sedavým zaměstnáním a také u běžců začátečníků (ale někdy i u těch pokročilých). V takovém případě je dobré se zaměřit na posílení obou končetin současně i odděleně. Právě v izolovaných cvicích, kdy cvičí pouze jedna končetina, je možné zjistit, zda je jedna strana slabší. Tehdy je dobré přizpůsobit cvičení právě rozdílu svalové síly. Obecně je dobré vložit lehké posilování 1-2x týdně, pakliže chodíte běhat.

IMG_0281

Inspirace k posilování můžete získat ve článcích o posilování po artroskopii kolene (může využívat kdokoli)

Posilování I

Posilování II

Technika běhu

I technika běhu může být na vině Vašich bolestí. Především tehdy, kdy se bolest začne objevovat až po nějaké době, je zde pravděpodobnost, že Vaše technika není zcela správná. Zde může být několik příčin, ale nejčastější jsou

  • Těžký dopad, obecně dopad na patu působí větší zátěž na kolenní klouby
  • Příliš dlouhé kroky
  • Dopad chodidla při běhu před osu těžiště
  • Příliš napřímený trup (ten by mě být lehce nakloněn vpřed)
  • Příliš náročný trénink


V případě, že byste rádi zapracovali na odstranění bolesti a našli příčiny svých bolestí spolu s jejím odstranění, můžete zvolit moji konzultaci.