Poškozuje běhání kolena?

U svých pacientů se často setkávám s názorem, že běhání není zdravé a poškozuje klouby, nejčastěji ty kolenní. Přicházejí s tím, že nejlepšími sporty jsou plavání a cyklistika. A to mě přimělo k menšímu průzkumu posledních studií na toto téma. Běhání se věnuji několik let a věřím, že přináší více výhod než škody. Co na to ale říkají výzkumné studie? Poškozuje běhání kolena?

Je běhání škodlivé pro kolena?

Podle posledních výsledků to vypadá, že běhání je naopak prospěšné pro Vaše kolena. Dříve byly názory takové, že běhání přispívá vzniku degenerativních změn a artrózy (osteo-artrózy), jelikož je kloub dlouhodobě “nadměrně” zatěžován. To mělo vést k dřívějšímu opotřebení chrupavky kloubu a vzniku bolesti. Nyní je zjištění takové, že za vznikem artrózy stojí dlouhodobý mírný zánětlivý proces v kloubu.

Běhání však ovlivňuje látky působící během tohoto procesu tak, že snižuje jejich množství a přispívá hybnosti. Takže běh vede ke zpomalení vzniku degenerativních změn, jak uvádí tato studie (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27699484). V jiné studii bylo zjištěno, že běhání a další cvičení kolen opravdu zpomaluje zánětlivý proces i u již stávající artróze a proto se doporučuje pohyb tehdy, kdy jste schopni bolest tolerovat. Samozřejmě vyšší stupně poškození jdou ruku v ruce s vyšší bolestí a není možné běhání zvládat. To znamená, že je daleko lepší začít tehdy, kdy jsou kolena v pořádku a bez bolestí a tím přispět ke zdraví svých kolen.

IMG_4029

Dále bylo zjištěno, že častěji trpí bolestmi kolen ti, kteří mají spíše sedavý způsob života oproti běžcům. Takže se nenechte svými známými odradit, pokud Vám tvrdí, že si běháním svá kolena ničíte. Za tímto tvrzením také může stát i fakt, že běžci většinou váží méně a tělesná hmotnost je důležitý faktor pro vznik bolestí kolen.

Ve výsledku to tedy vypadá pro běhání velmi dobře. Ukazuje se, že běžci trpí artrózou o něco málo než ostatní. A velkým pozitivem je udržení si dobré tělesné hmotnosti a pravděpodobně potlačení zánětlivých procesů v koleni. Obecně u těch, kteří pravidelně sportují, dochází k pozitivnímu vlivu na psychiku. Lepší nálada, menší kolísání emocí i větší psychická a fyzická odolnost provází ty, kteří pravidelně běhají. Nadále je však potřeba více studií k objasnění vlivu běhání na kolenní klouby.

IMG_0043

Doufám, že tyto důkazy, kterých myslím, bude přibývat, pomohou, a lidé se nebudou běhání bát. Nadále panuje strach o poškození kolen při běhání, ale jak to tak vypadá, tak se běhání opravdu nemusíme bát, ale spíše naopak.

Běhání a zranění

Tak jako kterýkoli jiný sport, tak i běhání samozřejmě může vést ke zranění. Pokud dojde ke zranění, tak se samozřejmě riziko výskytu degenerativních změn navyšuje. U vrcholových sportovců se domníváme, že vznik degenerativních změn je spojen právě s počtem zranění spíše než s během samotným. Je dobré k běhání přistupovat zodpovědně a eliminovat faktory, které by mohly vést ke vzniku zranění. Rychlost, četnost a vzdálenost běhu zvyšujte postupně. Velká část zranění vzniká na podkladě přetížení a přehnaných nároků, kdy Vaše tělo není připraveno na výkon, který po něm požadujete. Dále stojí za zmínku kompenzační cvičení ve formě řádného strečinku a také posilování svalů nohou i trupu. Pokud Vám běhání způsobuje bolesti, je dobré si nechat poradit a trochu pozměnit Váš běžecký styl a nebo upravit tréninkový režim či nastolit lepší kompenzaci běhu.

GUYJ3298

Ve chvíli, kdy již ke zranění došlo, je takové zranění potřeba nechat řádně zhojit a poté se adekvátně vracet do tréninku. V tomto případě doporučuji nechat si poradit od fyzioterapeuta, který Vás připraví na návrat k běhu. Tím budete preventivně působit proti vzniku dalších zranění.

Zdroje a více ke čtení:

http://www.runnersworld.com/sweat-science/is-running-actually-good-for-your-knees

http://www.runnersworld.com/sweat-science/run-for-your-knees

http://www.theglobeandmail.com/life/keep-running—your-knee-joints-can-handle-it/article720681/

https://www.nytimes.com/2017/01/18/well/move/running-may-be-good-for-your-knees.html