Odpočinek po běžeckém závodě

Je dobré dopřát si příjemný odpočinek po běžeckém závodě. Samozřejmě zde záleží na tom, jak dlouhý závod byl, zda jste se dostali až na dno svých sil a zda vás trápí nějaké zdravotní obtíže. Ráda bych v tomto článku alespoň částečně nastínila, co byste si mohli po závodě dopřát pro dostatečný odpočinek a regeneraci.

Co dělat v den po dokončení závodu

  • Jemný strečink – i když je to možná to poslední na co myslíte, v klidu doma se protáhněte. Protažením pomáháte okysličení svalů a tím můžete přispět, aby vás svaly po závodě nebolely tak dlouho.
  • Nohy nahoru – lehněte si na zem a opřete si o zeď. Zlepšíte krevní zásobení a najdete příjemný pocit lehkých nohou.
  • Doplňte tekutiny – především v horkých letních měsících snad dojde k dehydrataci při nebo i po závodě.
  • Doplňte energii – není nejlepší se doslova přejíst, ale nebojte se si dopřát něco dobrého.
  • Nic neplánujte – na den po závodě si v ideálním případě nic neplánujte a opravdu si odpočiňte. A jestli jste z dnešního běhu nadšení pusťte si na YouTube některý z filmů Billa Yanga, který přináší unikátní záběry z velkých světových závodů.
  • Podělte se o své zážitky se svými blízkými. Každý závod s sebou přináší spoustu dojmů a nových zážitků. Nebojte se se o ně podělit se svými přáteli nebo rodinou.

Týden volna

Ať už máte za sebou 10 km, maraton nebo ultramaraton, dejte si týden dovolenou od běhu. Nechte svému tělu čas na regeneraci a doplnění energie. Jedním týdnem neběhání ze své kondice nic neztratíte a naopak se takováto pauza může spíše vyplatit. Čas můžete využít třeba k hledání běžecké inspirace, hledání nových závodů nebo úpravě běžeckého tréninku. Jestli nemůžete běhu na několik dní odolat, zvolte uvolněné, pomalé běhy na krátké vzdálenosti.

Plavání

Zajděte si ve dnech po závodě do bazénu a dejte si lehké plavání spojené s uvolněním kloubů ve vodě. Když jsem psala o tom, že je dobré dát si týden pauzu, neznamená to se pohybu zcela vzdát. Naopak. Pohyb by ve dnech po závodě chybět neměl, ale měl by být spíše v pomalejším a méně intenzivním rytmu. K tomu se plavání skvěle hodí.

Jóga

Dalším vhodným pohybem může být jóga. Spíše bych doporučila kratší lekce v délce 20-30 minut. Protáhnete celé tělo, které může být po závodě ztuhlé a v některých místech i bolestivé. Nesnažte se jít v jógových pozicích až na své maximum, raději využijte krátké relaxace v jednotlivých polohách.

Zaměřte se na své obtíže

Běžecký závod je často zkouška nejen běžeckého tempa, ale také toho v jaké kondici je vaše tělo obecně. Možná jste při běhu cítili nepříjemný tah v lýtku, bolest v rameni nebo za krkem. Tyto signály lidského těla není dobré přehlížet, ale zkuste se zamyslet nad tím, zda nebude potřeba přidat více protažení nebo posílení, abyste ochránili nejen měkké tkáně, ale také klouby a páteř. Možná se nějaký problém, o kterém již nějakou dobu víte, zhoršil a to je známka toho, že je čas vyhledat fyzioterapeuta nebo trenéra se specializací na běhání a zaměřit se na zdravé fungování vašeho těla. Zvolit také můžete konzultaci zde na FyzioFitness. 

Bolest při běhu

Běh s bandáží