Přemýšlíte nějakou dobu nad tím, že začnete běhat? Nebo se jednou za čas běhat odhodláte, ale po pár bězích to vzdáte s tím, že na to nemáte? Možná Vám následující tipy pro začátečníky pomohou a začnete si běhání užívat. Všechny tipy můžete také shlédnout ve videu na YouTube.
1. Začněte chůzí
Nejlepší způsob jak začít běh je opravdu chůze. Jakkoli se to může zdát divné. Vaše tělo se tak dá pomalu do pohybu a to hlavně tehdy, kdy máte za sebou den v práci. Svaly se začnou více prokrvovat a prohřívat. Stačí 5 až 10 minut a pak se můžete pomalu rozběhnout.
2. Běžte pomalu
Zpomalte. Nejde přeci o závod. Běžte velmi velmi pomalu. Běžte skoro tak pomalu jako když jdete. Budete daleko méně zadýchání a Vaše tělo Vám nebude hned říkat, abyste to šli zabalit. Rychlost je jedním z nejčastějším důvodů, proč lidé s během skončí. Přijde jim, že po 2 minutách už prostě nemůžou. Ale je to často proto, že běží příliš rychle.
3. Je jedno, co máte na sobě. Boty jsou důležité!
Je úplně jedno, jaké máte oblečení. Opravdu nemusíte mít všechny funkční trička a kalhoty, které odvádí pot. Vemte si legíny, tepláky a obyčejné triko. Scott Jurek určitě taky neměl všechno značkové oblečení a jaký je to běžec. Namísto toho raději zainvestujte do dobrých bot. Není potřeba mít poslední běžecké novinky, ale udělejte si průzkum a čtěte recenze.
4. Měřte si čas
Většina lidí si dává za cíl uběhnout 5 nebo 10km. To ale při prvních bězích bývá snad nesplnitelný úkol. A člověk to může dost odradit. První týdny si můžete dát raději za cíl si jít zaběhat třeba na 30 minut. Prostě strávit 30 minut venku během a chůzí. Každý je jiný, takže Vás může lépe motivovat vzdálenost. Nebo čas. Vyzkoušejte to, ale než s během seknete, tak zkuste měřit čas a ne vzdálenost.
5. Poslouchejte, co Vás baví
Pro dobrou motivaci je dobré mít s sebou Vaši oblíbenou hudbu. Ta Vás nakopne, dostane do rytmu a celý běh bude příjemnější. Mě se postupem času osvědčily i audioknihy nebo podcasty. Rozhodně top podcast na běhání je podcast Riche Rolla. Já se kolikrát těším na další podcast nebo kapitolu knihy a někdy je to důvod proč jít běhat.
6. Běhejte pravidelně
Zaběhejte si 2 až 3x týdně. Třeba jen na 20 minut. Pravidelnost je strašně důležitá. Při běhu jednou za 3 týdny bude Vaše tělo vždy pokaždé stejně protestovat. Ale pravidelným během si zvykne a Vy na sobě také budete moct sledovat změny. Zlepšení nálady, zlepšení tepové frekvence, tlaku nebo tělesné váhy.
7. Dávejte si i pauzy
K předešlému bodu se na druhou stranu pojí i to, abyste si dávali pauzy. Ze začátku běhat 5x týdně může vést k přetrénování nebo zranění. Dejte svému tělu dostatek času k odpočinku. Především první týdny si dávejte mezi běhy den až dva dny pauzu a neběhejte více než 2 dny v kuse.
8. Běh prokládejte chůzí
Každých pár minut přejděte do chůze. Střídejte pár minut běhu a minutu chůze. Nebudete tak brzo vyčerpaní a bude se Vám daleko lépe dýchat. Postupně tyto intervaly prodlužujte. Ale nic si nedělejte z toho, když první běhy více než z půlky odejdete. Tímto způsobem máte daleko větší šanci, že nakonec strávíte venku více času, než kdybyste jen běželi. Také když už vyběhnete s tím, že občas půjdete, tak na sebe nebudete naštvaní. Spousta lidí si řekne, že rovnou celou cestu poběžíte a když dál nemůžou, tak jdou prostě rovnou domů.
9. Strečujte
Protáhněte se. Určitě po běhu, ale nemusí to být hned. Dejte si v klidu sprchu, spíše vlažnější a večer se protáhněte. Dobré je taky hodit nohy na zeď. Podpoří to krevní oběh. Protahujte se ale i ve dny, kdy neběháte. Především svaly nohou. Můžete třeba zkusit strečink pro lenochy 🙂 Strečink pomáhá v prevenci proti zraněním a také přispívá lepší regeneraci.
10. Užívejte si to
Běh si ale užívejte. I když Vaše tělo protestuje na několika úrovních. Užijte si tu chvíli, co je Vaše tělo v pohybu a Vy jste venku, v přírodě. Uvědomte si na chvíli, že běžíte a rozhlédněte se kolem. Běh není něco, co bychom měli nenávidět. Naopak. Běh je naše přirozenost a být fyzicky aktivní je velmi relaxující pro naše myšlení. Běžte si zaběhat a užijte si to!