Fyzio Otázky 1

Vítejte u prvního dílu Fyzio Otázek. Fyzio Otázky jsem se rozhodla vytvořit, jelikož jsem od svých pacientů slyšela více méně stále ty stejné dotazy. A tehdy mě napadlo, že by možná více lidí chtělo znát odpověď. A tak jsem se pustila do sepisování a později i natáčení. To vedlo k tomu, že jsem se rozhodla vydat sérii 10 videí na různá témata. První video můžete shlédnout zde.

Jmenuji se Veronika a jsem fyzioterapeut. Vystudovala jsem bakaláře v Praze, pracovala nějaký čas v nemocnici a potom jen ambulantně. Prošla jsem lůžkovou i ambulantní rehabilitací a nějaký čas jsem pracovala i na interně nebo JIP. V nemocnici jsem prošla různými odděleními a to byla velmi dobrá zkušenost. Vedlo mě to k tomu, že jsem se rozhodla následně pracovat v ambulantním provozu, protože tam se mi pracovalo nejlépe.

A tak jsem se začala více zajímat o ambulantní léčbu a prošla několik vzdělávacími kurzy. Na ambulanci se v rámci fyzioterapie setkáváme nejčastěji s pacienty s bolestmi zad a nebo kloubů. A právě práce s pacienty s bolestmi zad mě baví asi nejvíce. Ačkoli to bývá pro spoustu kolegů neoblíbená diagnóza, pro mě jsou pacienti s bolestmi zad vždy velmi zajímaví. Práce s nimi je velmi kreativní, ke každému se snažím najít určitou cestu a poté spolupracovat na léčbě. Léčbu vidím jako spolupráci mezi terapeutem a pacientem, nikoli jen jednostranně vedenou terapii.

Kromě pacientů s bolestmi zad se dále setkávám s pacienty s bolestmi kolen, ramen a dalších kloubů. Také jsou to pacienti po artroskopických operacích nebo totálních endoprotézách. Za důležitou součást své práce považuji i prevenci bolestí. Mým cílem je pacienta zbavit bolesti a také ho naučit, jak takový stav udržovat. To zahrnuje návrh optimální fyzické aktivity nebo pomoc při návratu ke sportu. Každého, kdo se v mé ambulanci objeví se snažím motivovat k pohybu. V dlouhodobém horizontu jsem raději, když si pacienti najdou aktivitu, která je baví, nemusí dodržovat určitou sestavu cvičení. Speciální cviky většinou cvičí při bolestech, ale v rámci prevence je prakticky jakýkoli pohyb dobrý.

Všechna ta práce mě vedla k tomu, abych otázky, které mi pacienti kladou, sepsala a odpovědi natočila. Když jsem si všimla, že se otázky často opakují, tak jsem si řekla, že by mohly zajímat více lidí než jen mé pacienty. To je důvod, proč přicházím s Fyzio Otázkami. Ráda bych otevřela konverzaci o tématech, která nemusí být jasná. Snad se mi v následujících videích podaří odpovědět alespoň na část Vašich dotazů nebo objasnit některé výrazy nebo důvody bolestí.