Rozhovor: Těhotenská jóga

Pozvánku k dnešnímu rozhovor přijala Romana Marko, nejen cvičitelka těhotenské jógy, ale také poporodní dula, laktační poradkyně a průvodkyně žen  těhotenství a mateřství.

Ahoj Romi, co tě inspirovalo k tomu začít se věnovat cvičení v těhotenství?

Inspirovala mě osobní zkušenost z pražského A centra, potřeba naladění se na nové měnící se tělo, novou životní roli a také pocity, které těhotenství přináší. Poznala jsem podpůrnou sílu kruhu žen, když jsme se scházely na lektorském kurzu a vědomí, že tu sílu a podporu mohu poskytnout i já dalším ženám. 

 

Jaké výhody cvičení přináší?

Cvičení přináší výhody jak fyzické, tak psychické. Často si ženy až na cvičení plně uvědomí, že jsou skutečně těhotné, cítí sounáležitost, podporu a přijetí. Současně se protáhnou, zrelaxují a ještě více propojí s miminkem, to při vedené relaxaci, která má snad ještě větší přesah než samotné fyzické cvičení. 

 

Je něco, čemu by se těhotné ženy v rámci cvičení měly vyhnout?

Obecně to jsou polohy na břiše, velké záklony a uzavřené rotace, prudké pohyby. Subjektivně pak vše, co konkrétní ženě nedělá dobře, nebo u toho má divný pocit, že jí toto nevyhovuje. Cvičení by mělo být příjemné po celou dobu.

Jak často bys cvičení doporučila. Ať už to skupinové nebo cvičení doma?

Doporučila bych alespoň jednou týdně, ideálně pak vždy, když žena má chuť a náladu cvičit, na druhou stranu, když chce spíše odpočívat, je určitě dobré poslouchat své tělo a nepřepínat své síly.

 

Je možné cvičit až do porodu nebo je v nějakou dobu vhodné s cvičením přestat?

Pokud je těhotenství fyziologické a žena se cítí dobře, může cvičit až do porodu a klidně i při porodu :), např. pozici rodičky.

 

Kromě cvičení máš nějaká další doporučení pro podporu zdraví nastávající maminky?

Ano, celkové přelaďování se na novou roli, tím, že ubere z vysokých nároků na sebe, v práci, v domácnosti. Ladění se na to, co je v souladu s ní, co je důležité, komunikovat s partnerem a ladit se jako rodina. Pobyt na čerstvém vzduchu, dělání toho, co má žena ráda, co jí přináší radost. 

Máš pocit, že převládá nějaký mýtus nebo mylná představa o cvičení nebo pohybu v těhotenství, které by bylo vhodné uvést na pravou míru?

Tady bych snad uvedla jen, že těhotná žena by opravdu neměla trénovat žádné zadržování dechu. 

Nakonec mně i našim čtenářům prozraď, jak čerpáš energii, kterou tak krásně přinášíš do svých lekcí, ty sama?

Energii čerpám z procházek, přírody, bytím ve vodě a pod vodou, setkávání se v ženském kruhu a taky spánkem :).

Romana Marko, DiS.