Úvod k tělesné intuici

Celosvětově to vypadá, že lidé trpí bolestmi stál častěji. A stále delší dobu. Nejde jen o bolesti hlavy, ale i zad, břicha, menstruační bolesti nebo pocit celkové dlouhodobé únavy. A nevypadá to, že bychom si s tímto problémem uměli moc dobře poradit. Pacientů s chronickými bolestmi čeká na rehabilitacích pořád více a řada z nich se opakovaně vrací po neúspěšné léčbě. To mě navedlo k tomu, abych se začalo více zajímat o bolest samotnou. A proto dnes píši první článek o tělesné intuici nebo inteligenci.

Podle mého tu mám dva problémy. Dvě velké překážky, které stojí v cestě pacientů k uzdravení. První je, že bereme problém jednostranně. Vše by měl vyřešit jen jeden odborník zaměřený jedním směrem. To může být neurolog, ortopéd, fyzioterapeut nebo třeba psycholog. Avšak problém je často komplexní povahy a je nutné se na člověka podívat holisticky. Nemůžeme se jen podívat na krevní obraz, vidět špatnou hodnotu jednoho parametru, předepsat lék a konec. Dříve jsme si mysleli, že to vyřeší vše. Ale dnes již můžeme vidět, že to tak není. Alespoň ve velkém množství případů.

IMG_5553

Druhý problém je to, že jsme se sami od sebe velmi odcizili. Svoje tělo, mysl a pocity známe jen velmi málo, a tak jsme ztratili pojem o tom, co nám škodí a co nám naopak pomáhá. Vidět to můžeme třeba v množství léků proti bolesti. Těch užíváme stále více. Stále více potlačujeme a ignorujeme naše problémy, abychom v životě mohli spěchat kupředu. To nás ale staví do velmi špatného vztahu se sebou a následně to vyústí ve velmi závažné zdravotní problémy. Větší důvěru máme v lékaře než v sebe samé. Neříkám, že je špatně chodit k lékaři. Je to naprosto správně. Jen bychom neměli přenechávat svá rozhodnutí na nich a opustit tak vlastní důvěru a intuici.

Při léčbě především chronických stavů jsme ve zdravotnictví dost málo úspěšní. Proto jsem se vydala k hledání způsobů, které by mohly mít větší úspěch a za následek dlouhodobé zdraví a šťastný život. Zdravý a šťastný život jdou podle mého ruku v ruce. A naše zdraví je velmi rozsáhlý celek skládající se z mnoha položek. V dnešní době už víme, že emoce mohou stát za vznikem nemocí. Stejně tak i nedostatek pohybu nebo nedostatek vztahů. Naše zdraví není jen rozbor krve a výše krevního tlaku. Je to daleko více.

img_5506.jpg

A tak jsem se dostala k pojmu tělesná intuice nebo inteligence. To znamená navázání vztahu s vlastním tělem a tím předcházet nemocím nebo napomoci při jejich léčbě. Jen my sami víme, jak se cítíme a jaké signály nám naše tělo dává. Tyto nápovědy jsou velmi tiché a nenápadné, ale jsou tu a my se je můžeme naučit vnímat a podle toho následně jednat. Tělesná intuice je nám přirozená a když se jí budeme řídit, tak nám naše tělo řekne, co je pro nás zdravé a co není. Naše tělo je nesmírně vyspělý a inteligentní organismus. Sám od sebe. Když se vrátíme k našem kořenům a budeme své tělo poslouchat, tak můžeme žít daleko lépe a výsledkem nám bude naše zdraví.

Jednoduché kroky k nalezení vlastní intuice a navrácení zdraví (začátek)

  • Konec ignorování vlastního těla: abychom mohli vidět v čem nám tělo napovídá, je základem přestat svoje vlastní tělo ignorovat. Ze začátku to může být těžké, protože na to nejsme zvyklí a naše pocity ignorujeme, abychom se mohli soustředit na jiné věci. Začněte si všímat, jak se cítíte, jak reagujete nebo jak spíte.
  • Pocity po jídle: vidíme mraky článků o té nebo tamté zaručeně nejzdravější dietě. Každý jsme ale docela jiný a může nám sedět jiné jídlo nebo nám naopak po něčem může být špatně. Všímejte si, jak se cítíte po kterém jídle. Někdy nás může bolet žaludek nebo hlava, jindy jsme výrazně unavení a jindy je nám po jídle dlouho těžko. Tehdy asi nebude dané jídlo pro nás to nejlepší. Nebo možná jíme moc rychle.
  • Všímejte si, kdy přichází Vaše bolesti. Možná odhalíte určitý vzorec. Mám bolesti ráno nebo večer. Bolest přichází po práci nebo když jsme naštvaní.
  • Všímněte si, jak se cítíte po celém dni v práci a jak se cítíte po celém dni s rodinou nebo přáteli. Dodávají Vám Vaše vztahy více energie nebo jste naopak vyčerpaní?
  • Vnímejte vlastní tělo: můžete si třeba dělat malé poznámky. Nebo si prostě jen uvědomovat, kdy se cítíte dobře a kdy ne. Odpovědi přijdou sami, není nutné na sebe tlačit. Naopak vnímejte své tělo a buďte otevření jeho odpovědi.

Sepsala jsem pár kroků, které Vám možná pomohou se naladit na svou vlastní intuici. A co dál? To je právě na Vás. Není žádná univerzální odpověď. Protože to Vaše tělo Vám řekne, co máte dělat dál. Možná to nebude hned, bude to trvat, ale odpověď dostanete. Skrývá se v každém, a tak nemějte strach, že to třeba ze začátku nebude až tak jasné.

V budoucnu plánuji další články na toto téma a ráda bych začala odkrývat určité konkrétnější příklady a cvičení. Prvním krokem je si uvědomit, že naše tělo takové schopnosti má. Je vysoce inteligentní a říká nám, co dělat pro vlastní zdraví. A dále musíme naše tělo přestat ignorovat a začít mu naslouchat.

IMG_5381