Relaxační cvičení

Před nějakou dobou jsem začala pořádat relaxační cvičení jako skupinovou lekci. Dnes bych ráda sdílela, jak co takové cvičení obnáší a jaké má vlastně výhody. Možná se setkáme na některé mé lekci nebo si časem vyzkoušíte cvičení doma. Ať už je to jakkoli, myslím, že relaxační cvičení by mělo mít místo v našich životech. Může nám totiž mnohé přinést.

Relaxační cvičení pomáhá uvolnit mysl i naše tělo. Často je ale těžké naši mysl zklidnit. Předbíhá od jednoho problému k dalšímu a my jsme neustále ve spěchu. Tento spěch krátkodobě ničemu nevadí. Dlouhodobě však naše tělo vyčerpává a neustálým řešením problémů bez odpočinku jsme v neustálém napětí. Právě pro uvolnění tohoto napětí a odpočinku od běhu myšlenek může pomoci relaxační cvičení.

MCXL1500

A výhodou není jen zklidnění mysli, ale celkový odpočinek našeho těla. Díky cvičení můžeme zlepšit kvalitu spánku a tím i regeneraci organismu. Ačkoli naše tělo vypadá navenek stále stejně, tak prochází neustálou obnovou. Krvinky se tvoří a zanikají, kostní tkáň se přestavuje, stejně tak vnitřní orgány a různá poranění se hojí. A to právě v hluboké fázi spánku. Bez ní tělo rychleji stárne a celkově i naše myšlení není tak bystré, zhoršuje se soustředění i paměť.

Při relaxačním cvičení, právě tehdy, kdy se naše mysl utiší, můžeme objevit náš vnitřní hlas. Naši intuici. Najednou můžeme vidět řešení těžkých situací nebo objevit nový pohled na věc. Podobně jako v meditaci, i takové věci mohou přijít při relaxaci. Jde vlastně o prostor, který vytvoříme pro naše tělo, aby nám dalo nápovědu.

Při cvičení nebo po něm se z nás taky často uvolní věci, které nás dlouho tížily. Najednou jsme schopni o nich mluvit, nedržet vše jen v sobě, ale trochu se uvolnit a tím být schopni s těmito těžkostmi pracovat.

NEPM6556

Myslím, že každý si v relaxačním cvičení najde to své. A ti co často říkají, že nic takového nepotřebují nebo že je to zbytečné, tak ti takové cvičení většinou potřebují nejvíce.

Relaxační cvičení může sloužit jako jakýsi nástroj. Můžeme při něm naše tělo zkontrolovat a všimnout si, jak se vlastně cítíme. Můžeme si všimnout bolesti, tenze nebo pocitu. Současně máme prostor toto přijmout a vidět, zda při uvolnění přijde úleva a pocit vycházel spíše z naše napětí a spěchu. Je však na každém, aby si cvičení vyzkoušel a viděl, co mu jeho tělo napoví. Pro každého je to totiž trochu jiný pocit a zážitek je u každého jiný. 

IMG_E8788

Již brzy chystám další článek o tom, jak takové cvičení provádět doma. Také můžete cvičení vyzkoušet na živo na některých z mých lekcí a jednoho dne také zde online z pohodlí domova. To hlavně proto, že sama vím, jak je těžké s takovým cvičením začít sama. Na začátku je dobré mít průvodce takovým cvičením a nechat se navést. Poté, když se cvičení naučíte, je jednoduché ho provádět prakticky kdekoli, kde máte trochu klidu.

Plánované termíny lekcí můžete najít na tomto odkazu