Proč možná jízda na kole není to pravé pro Vaše bolavá záda

Jízda na kole je obecně pokládána za zdravou aktivitu a tomu dnes nechci odporovat. Možná to ale není ta pravá aktivita ve chvíli, kdy trpíte bolestmi zad. A může se jednat o bolest beder, v oblasti hrudníku nebo krku. Ačkoli je pohyb nesmírně prospěšný, tak přeci jen může jízda na kole umocnit bolesti zad.

Proč není jízda na kole vhodná

Bolesti zad nejčastěji vznikají vlivem špatného držení těla a dlouhého sezení. A když se podívám na to, jak vypadá člověk při jízdě na kole, tak se dostáváme do takové polohy. Sed samotný působí velký tlak především do oblasti beder. Navíc sed s předklonem těla tento tlak směřuje do menší oblasti než při běžném sedu. To má za výsledek vysoký tlak na docela malé místo. A to může provokovat už tak vzniklé bolesti.

person sport bike bicycle

Dále ohnutí páteře otevírá prostor mezi obratli. A to může být prostor pro meziobratlovou ploténku, která se tak může trochu posunout a zatlačit na kolem probíhající nervy. Při napřímení na sebe jednotlivé obratle nasedají a jsou více méně rovnoběžné. V ohnuté poloze se ale vpředu přibližuje a vzad oddaluje a tak tlačí ploténku dozadu.

Další problém může vzniknout v oblasti krku. Hlava je vysunuta vpřed a tím dochází k zalomení krční páteře. Opět se tak vytváří velký tlak na struktury na krku a to může způsobit bolest. Navíc s tímto postavením hlavy mají svaly krku co dělat. Váha hlavy působí páku a svaly se tak mohou lehko přetížit.

Kdy není cyklistika vhodná

Nedoporučila bych cyklistiku ve chvíli kdy trpíte každý den bolestmi zad (jakékoli části) a současně máte především sedavé zaměstnání. Vaše tělo bude pravděpodobně potřebovat jiný druh pohybu než sed. Není ideální kompenzovat sed v práci sedem na kole.

building vintage bike monument

Dále není vhodné jezdit na kole tehdy, kdy samotná jízda způsobuje bolest zad. Nebo když máte pocit jako byste se po jízdě na kole ani nemohli narovnat.

Jízda na kole také není vhodná ve chvíli, kdy se bolesti z beder šíří do nohy a nebo bolesti z krku do paže a ruky.

dsc00046.jpg

Neznamená to ale, že se jízdy na kole musíte navždy vzdát. Když zapracujete na svých bolestech zad, pak jízda na kole může být vhodnou pohybovou aktivitou.

Co raději vyzkoušet

Pakliže jste zrovna zjistili, že jízda na kole pro Vás není vhodná, pak můžete zkusit následující. Jako první začněte pracovat na svých bolestech zad. Jakmile budete fit, tak se na kolo můžete opět vrátit. Vyhledejte praktického nebo rehabilitačního lékaře, následně fyzioterapeuta a najděte vhodnou léčbu pro Vaše záda.

grass hd wallpaper lake landscape

Mezitím se ale můžete věnovat jiným pohybovým aktivitám. Můžete vyzkoušet turistik, běh, plavání nebo třeba pilates. Prostě aktivitu, která nezhoršuje Vaše bolesti.