Rozhovor: Ájurvéda

K rozhovoru o ájurvédě přijala pozvání Markéta Fuková, ájurvédská terapeutka. Povídaly jsme si o tom,  v čem se ájurvéda odlišuje od západní medicíny a v čem nám může pomoci. Rozhovor je plný, přímo nabitý informacemi a já věřím, že stejně jako mě obohatí i vás.

Krásný den Markéto. Na začátek našeho rozhovoru by mě zajímalo, co Vás vedlo ke studiu a praxi ájurvédy?

Józe jsem se věnovala již od dětství a tento můj zájem se postupně rozšířil i na ájurvédu. Když jsem ale začala ájurvédu u paní doktorky Martiny Ziskové studovat, moje důvody byly spíše osobního rázu. Chtěla jsem lépe poznat sama sebe, souvislosti v mém životě a naučit se pracovat se zdraví a nemocí. Při studiu ale přišla změna a já jsem zatoužila více pracovat s lidmi a ájurvédské principy aplikovat v praxi. 

V čem se ájurvéda liší od západní medicíny a toho, jak léčbu vnímáme tady u nás?

Rozdílů je zde opravdu mnoho, a tak se pokusím vše čtenářům připodobnit. V otázce, co léčím, se západní medicína řídí tělesnými příznaky a ty také léčí. V ájurvédě se snažíme najít příčinu nemoci a to nejen na fyzické úrovni, ale také na té psychické. V diagnostice západní medicína využívá především analytické metody, zobrazovací techniky a další měřitelné hodnoty. Ájurvéda má více komplexní pohled na stav pacienta a k diagnostice využívá pohled, dotyk, čtení pulsu, rozbor jazyka a dotazy zaměřující se nejen na nemoc samotnou, ale na celý život.

Také celkový pohled na zdraví je odlišný. Na západě se zabýváme stavem člověka až při projevu nemoci, kdežto ájurvéda je z 80% preventivní a z 20% se soustředí na léčbu nemoci. Jedná se tedy více o preventivní systém. Západní medicína se zaměřuje především na fyzické tělo, v posledních letech také stále více na psychiku člověka a ájurvéda přidává ještě duchovní aspekt.

Je nutno podotknout, že oba systémy mají své výhody a nevýhody. Západní medicína je skvělá v léčbě akutních stavů a vzdělání lékařů je na velmi vysoké úrovni. Naopak ájurvéda  může nabídnout mnoho při léčbě chronických stavů a také v prevenci. 

S čím může ájurvéda lidem pomoci?

Ájurvéda napomáhá ve 4 oblastech lidského zdraví. Jak jsem již uvedla v předešlé otázce, první z nich je obecná podpora zdraví neboli prevence. Ájurvéda nám dává doporučení pro stravování, denní režim, podporuje přirozenou inteligenci lidského těla, což je velmi důležité. Jako děti se s touto inteligencí rodíme. Na příkladu mohu uvést třeba to, že když jsou děti syté přestanou jíst. Jako dospělí však tuto inteligenci často ztrácíme a tak potlačujeme přirozené tendence našeho těla, které jsou v souladu se zdravím. Druhou oblastí je samotná léčba nemocí, kde ájurvéda nabízí mnoho v léčbě především chronických stavů. Pracujeme s bylinami, různými typy terapie jako je abhyanga, využití zvuků, barev, jógických cviků, úpravu stravy a mnoho dalších. Mezi dvě poslední oblasti řadíme podporu dlouhověkosti a zdravé stárnutí a zlepšování kvality života. Tato práce je více niterná, poznáváme sami sebe, kdo jsme, odhalujeme své podvědomí a životní směřování.

Ájurvéda pracuje se 3 dóšami, jednoduše řečeno konstitučními typy, které určitým způsobem udávají naše tělesné i mentální nastavení. Jak mohu zjistit, která dóša je právě ta moje?

Dóša ve smyslu konstitučního typu (dóša prakrti) představuje unikátní fyzickopsychickou kombinaci váta-pitta-kapha principů konkrétního člověka.  Termín dóša kromě konstitučního typu, může být příčinou nerovnováhy nebo patologie, pokud se vychýlí z rovnováhy. V rovnovážném stavu dóši tělesné funkce podporují, v nerovnovážném stavu tělesné funkce narušují. 

Každý v sobě máme určitý poměr všech 3 dóš. Konstituční typ potom představuje nejsilněji se projevující dóša nebo dóši. Konstituční typ potom určuje, jak pracovat s naším zdravím v rámci prevence a nemoci. 

Ke zjištění se využívají dotazníky, které jsou k dohledání v mnoha různých odborných ájurvédských knihách nebo na internetu. Některé jsou více obecné a jiné se zaměřují na projevy ovlivněné určitým onemocněním. Nejspolehlivějším a nejpřesnějším způsobem zjištění konstitučního typu je čtení pulsu terapeutem. Avšak není zajímavější než získání odpovědi na otázku, jaká je můj konstituční typ, pochopení motivu „proč toto toužím vědět?“ a „jak s touto informací naložím?“

 

Ve chvíli, kdy neznám svou dóšu, je něco co podle ájurvédy mohu pro své zdraví udělat z preventivního hlediska?

Podpořit můžeme naše tělo i tehdy, kdy neznáme svou dóšu. Velmi prospěšná je podpora našeho trávení. Volíme sezónní potraviny, vaříme doma z čerstvých surovin. Největší jídlo dne by měl být oběd a ideální je porce je velikostí ⅔ našich spojených dlaní. Vyhýbáme se nevhodným kombinacím (např. mléko s banánem) a také mraženým potravinám. 

Mnoho prospěšného pro sebe můžeme též udělat úpravou životního stylu, resp. denního režimu. Důležitým prvek představuje  dostatečný pohyb, vhodné jsou procházky (po jídle), jóga, nebo plavání. Dopřáváme si dostatečný spánek, k večeru zjemňujeme a tlumíme intenzitu našich aktivit a následně chodíme ve stejnou dobu spát. Využít můžeme meditaci, poslech klidné hudby, dechová cvičení či abhyangu. 

Ještě bych se ráda dotkla pojmu dharma, s kterým ájurvéda pracuje a řekla bych, že v našem běžném zdravotnictví nemá tento pojem a přístup k němu obdobu. Mohla byste krátce zmínit, co je dharma a jak nám může v životě pomoci?

Dharmu můžeme definovat jako spravedlivost, správnost a také povinnost. Je smyslem našeho života a nelze ji pojmout studiem ani zkušeností. Přichází jako intuice nebo vyšší vedení. Prakticky by pak první krok na cestě poznávání dharmy mohl být pozorování, zkoumání pocitů, myšlenek, motivace a smyslu života. Alternativně je možné si klást pravidelně otázku “Přináší mi to, co dělám štěstí?”. Souladné žití s dharmou automaticky ulevuje od různých psychických potíží, jako je deprese a také přispívá k naší celkové životní spokojenosti.

 

Nakonec by mě zajímalo, zda máte Vy sama ve svém životě oblíbené techniky z ájurvédy, kterým se věnujete a kterými o sebe pečujete? 

Pravidelně čistím jazyk pomocí škrabky, což je snadná, rychlá a účinná technika, která odstraňuje z povrchu jazyka ámu (toxicitu), která se zde přes noc usazuje. Čištění se provádí ráno ještě před prvním jídlem a pitím. Dále téměř každý den provádím abhyangu. Olejovou masáž, ke které používám sezamový olej spolu s éterickými oleji. Mezi mé oblíbení patří pomeranč a neroli. Skleničku s olejem vložím do misky s horkou vodou, která olej příjemně zahřeje a následně ve sprše provádím masáž celého těla. Teprve poté se osprchuji. 

Neméně důležitá je soustavná podpora agni, trávicího ohně. Mezi mé oblíbené nápoje patří:

  • Mandlové mléko s kardamonem a datlí před obědem
  • Citrón, čerstvý zázvor s cukrem a solí také vhodné před obědem
  • Zázvor, kurkuma, máta a česnek po obědě
  • Jogurt s vodou a římským kmínem

*Slovníček pojmů:

  • Ájurvéda: v doslovném překladu „nauka o životě“, představuje nejstarší celistvý lékařský systém o zásadách zdravého způsobu života pocházející z Indie.
  • Abhyanga:  je pomazání těla olejem. Olej, často obohacený léčivými přísadami, je obvykle zahřátý, a před koupelí se vtírá do pokožky celého těla.
  • Dóša: individuální konstituce, v každém z nás se snoubí určitý poměr všech 3 dóš (váta, pitta, kapha).
  • Dharma: spravedlivost, správnost a také povinnost. Dharma znační životní poslání, jehož následováním dochází k odžití karmy a vyproštění se z koloběhu životů.
  • Dotazníky
      • https://www.everest-ayurveda.cz/e-shop/dosicke-ajurvedske-caje/ajurvedsky-dosicky-test
      • https://www.ayurveda.cz/dosa-test.htm
      • Dále často uvedeny v knihách o ájurvédě

Ing. Markéta Fuková

  • Ájurvédská terapeutka, která pomáhá klientům hledat jejich jedinečné cesty ke zdraví a vnitřní spokojenosti. 
  • Absolventka systematického a uceleného tříletého studijního programu ájurvéský terapeut v Ájurvédské Gurukule pod vedením paní doktorky Martiny Ziskové. 
  • Studovala též jógu, kterou mnoho let i vyučovala. 
  • https://vedomedoteky.webnode.cz/