Výhody tělesné inteligence

Výhody tělesné inteligence

V TÉTO LEKCI NAJDETE

Výhody využívání tělesné inteligence v těchto oblastech:

Zdraví a nemoci

Prevence a posílení zdraví

Stres a naše odolnost

Umění si vybrat

Kvalita vztahů

Pracovní směřování

DŮLEŽITÉ POZNÁMKY

Naše tělesná inteligence slouží pro podporu našeho zdraví a dalších oblastí našeho života. Je ale dobré vědět že není třeba se hnát za perfektním životem a že nemoc či z určitého pohledu neúspěch vede ke změně. I nemoc je součástí tělesné inteligence a je jakýmsi signálem, že je třeba v našem životě udělat určitá opatření.

Díky tělesné inteligenci si můžeme ušetřit čas v tom smyslu, že jakmile začneme vnímat počáteční signály našeho těla, uděláme potřebnou změnu ještě před tím, než se nerovnováha projeví nemocí. Ke změně musí dojít a je jen na nás, zda ji uděláme dříve nebo později.

Výhody tělesné inteligence plynou z toho, že při jejím nasloucháním můžeme nutné změnit udělat dostatečně brzy, zkrátit dobu léčby a také předcházet dalším tzv. druhotným problémům, které se mohou připojit. Čím déle určitý problém trvá, tím více zasahuje i do dalších oblastí našeho života.

V dnešním světě máme mnoho rad a doporučení, ale abychom si dokázali vybrat, co je pro nás to správné, můžeme využít tělesnou inteligenci. Naše tělo nám napoví, čemu se věnovat a co můžeme opustit nebo co nám nedělá dobře.

Příklad z praxe: Do mé ordinace za mnou přijdou dva pacienti. Jeden s bolestmi zad trvajícími asi dva týdny, které by rád řešil. Nejsou vysoké intenzity, objevují se několikrát za den a nijak neomezují běžné denní aktivity. Po vyšetření a doporučení domácí terapie pacient odchází. Na příští návštěvě se cítí lépe, začal si všímat, kdy se bolest objevuje, co jí předchází a také jak reaguje na doporučenou terapii (v tomto případě cvičení). Díky tomu si je již na druhé návštěvě jistý, že dokáže bolesti předcházet a při jejím projevu si od bolesti pomoci. Na třetí návštěvě je zcela bez obtíží, rád by zařadil do života více pohybu a s tímto práci ukončujeme s tím, že v případě nejasností se na mne může obrátit. 

Druhý pacient přichází po půl roce bolestí, je podrážděný, špatně spí a za poslední půl roku postupně začal vynechávat oblíbený volejbal s kamarády. Cítí se velmi unavený, přibral a přišel pro doporučení lékaře, i když si nemyslí, že by se mohlo cokoliv změnit. Probíhá klasické vyšetření, odkrývám, jak tělo reaguje, kdy jsou bolesti nižší intenzity a kdy se naopak zvyšují. Při vyšetření objevuji určitý vzorec reagování bolesti, a tak volím vhodnou terapii. Tu pacient provádí vcelku pravidelně. Na druhé návštěvě říká, že bolest se sice objevuje méně často a i její intenzita je nižší, ale jinak mu stav přijde stále stejný. Ukazujeme si opět, jak tělo reaguje, jaké posílá signály. Po 6 terapiích se bolest objevuje jen lehce ráno a dále při dlouhém sezení.  Pacient se cítí jen o něco málo lépe. Vzhledem k dlouhému trvání obtíží je celkově vyčerpaný, unavený a chybí mu aktivity, které by mu činily radost. Postupně jsme se dohodli, že by bylo fajn začít chodit na volejbal a reagovat na bolest tak, jak jsme si ukázali dle potřeby a toho, co si tělo řekne. Přidáváme i další techniky, podporu motivace, relaxační techniky. Trvá několik týdnů než se celkový stav zlepší a pacient se cítí lépe nejev vzhledem k bolestem, ale celkově v životě.