Praktické využití tělesné inteligence

Praktické využití tělesné inteligence

V TÉTO LEKCI NAJDETE

Odlišení strachu od vnitřního hlasu naší inteligence

Když vaše tělo říká ANO nebo NE

Jak se cítíte po jídle

Vyprazdňování jako signál vašeho těla

Rozdíl mezi pracovním a víkendovým dnem

Jak reagujete na vztahy

 

DŮLEŽITÉ POZNÁMKY

Naučte se odlišit hlas strachu od hlasu vaší vnitřní intuice. Strach a vnitřní kritik jsou velmi hlasité, často se opakující, naléhavé neustupující. Naopak vnitřní inteligence je spíše tichá, nenápadná, ale zároveň jistá a pevná. Při velkých rozhodnutích je zcela normální cítit strach, ale odpověď, jakým směrem se vydat, vám dá jedině intuice.

Vnímání pocitů po jídle je poměrně lehké, jasné cvičení, jak si navnímat, co naše tělo říká, jaké potraviny mu vyhovují a které ne. O něco těžší krok přichází ve chvíli, kdy se těmito pocity máme začít řídit. jednoduše se můžete sami sebe zeptat:

  • Jak se cítím po jídle? Je mi těžko, chce se mi spát nebo cítím příliv energie?
  • Jsou nějaké potraviny, o kterých vím, že mi nedělají dobře, ale stejně je jím? Mohu je vyřadit nebo nahradit?
  • Po jakém jídle se cítím nejlépe?

Také vyprazdňování je velmi dobrým průvodcem ke stavu našeho zdraví. Je třeba přidat pohyb? Nebo možná odpočinek? Doplnit více ovoce, zeleniny a dalších potravin s vysokým podílem vlákniny? Na východě je kvalita vyprazdňování zcela běžným parametrem hodnocení celkového zdraví.

Cítím se jinak ve všední den než o víkendu? Dny jsou jistě naplněny jinými aktivitami. Mohu udělat něco pro to, abych se i po práci cítil/a lépe? Je třeba více odpočívat? Ubrat nebo naopak přidat určitý typ aktivity?

Naše vztahy jsou další obrovskou kapitolou a i zde nám naše tělo dává jasné signály. Jsem zcela vyčerpaný/á po schůzce s kamarádem nebo kamarádkou nebo jsem plný/á energie a je mi naprosto skvěle?! Které vztahy v životě chci a které již ne?

Dalších 7 způsobů, jak vnímat tělesnou inteligenci najdete v následujícím videu

V TÉTO LEKCI NAJDETE

Vliv pohybu na naše pocity

Co vám přináší více energie a naplnění

Odlišení únavy od lenosti

Co chcete již dlouho vyzkoušet?

Radost

Čas sami se sebou v tichu

Jak se svého tělo ptát

Napojení se na vnitřní hlas pomocí dlaní

DŮLEŽITÉ POZNÁMKY

Ačkoliv technik může být bezpočet, opět je důležité řídit se vlastní intuicí a vybrat si ty (nebo jen jednu), které vám osobně přináší nejlepší výsledky. Výčet technik je nabídkou, ale není cílem se cítit pod tlakem tehdy, kdy vám některý způsob nesedí.

Velmi přínosné je se naučit odlišit únavu od jakési lenosti. V případě únavy je nezbytné tělu dopřát odpočinek, více spánku a někdy také více potravin bohatých na vitamíny a minerály. Spolu s únavou je vhodné trávit i dostatek času na denním světle, což napomáhá spánku a celkové regeneraci našeho těla. Lenost je následně pojem zahrnující jakousi pomalost, těžkost našeho těla, které potřebuje být více aktivní. Tato stagnace má dopad na naše fyzické zdraví, ale i psychiku. Někdy se na první pohled může zdát, že tato lenost je únavou, ale po několika minutách určité činnosti odeznívá a přichází naopak vlna energie, která byla v těla blokovaná nedostatek pohybu.

Mezi nejsilnější techniky patří chvíle sami se sebou v tichu. V tichu dochází ke ztišení vnějšího světa a ten vnitřní naopak zesiluje. Právě v tichu můžeme objevit ten docela nenápadný hlas našeho těla. Zpočátku může být setrvání v tichu nepříjemné, vyzkoušejte třeba jen několik málo minut. Své pocity či nápady si můžete zaznamenat do deníku a následně s nimi dále pracovat.