Ajurvéda

ÁJURVÉDA


 • Rozhovor: Ájurvéda
  K rozhovoru o ájurvédě přijala pozvání Markéta Fuková, ájurvédská terapeutka. Povídaly jsme si o tom,  v čem se ájurvéda odlišuje od západní medicíny a v čem nám může pomoci. Rozhovor je plný, přímo nabitý informacemi a já věřím, že stejně jako […]
 • Ajurvéda v šestinedělí
  Ajurvéda nabízí mnoho doporučení pro období šestinedělí. Není to jen ajurvéda, ale mnoho východních kultur přistupuje k ženě po porodu jako k posvátné a dopřává jí dostatek času a péče pro správné hojení a regeneraci po celém těhotenství a porodu. Přibližně […]
 • Jaro z pohledu Ajurvédy
  Krásné jaro všem čtenářům. Dnešním článkem bych vám ráda přiblížila to, jak se ajurvéda dívá na toto období roku. Možná tak v tomto článku a souvisejícím videu najdete tipy, díky kterým se budete cítit o něco zdravěji, lépe a budete si […]

Ajurvéda – zdroje


Knihy

Perfektní zdraví (Deepak Chopra) – Tuto knihu jsem objevila v levných knihách a poměrně často ji vídám i v antikvariátech (proto myslím není nutné pořizovat nejnovější vydání). Najdete v ní skvělý úvod do ajurvédy, základní principy, objevíte nové pojmy i jejich vysvětlení. Naučíte se odlišovat jednotlivé dóši a dozvíte se, jak se mohou v těle i mysli projevit. Navíc si můžete přečíst i o tom, jak ajurvéda pohlíží na lidské zdraví a co pro něj Vy sami můžete udělat. K této knize se opakovaně vracím a otevírám ji kdykoli se chci dozvědět něco nového a nebo hledám radu pro každodenní život.

A Woman´s Best Medicine – Moje oblíbená kniha, na kterou nedám dopustit. Je o ajurvédě a ženském zdraví, o kterém píše velmi citlivě a detailně. Opět zde najdete jak obecný úvod, tak i praktické rady do každého života, ročního období. Také je zde velmi hezky popsáno doporučení pro dobu těhotenství, šestinedělí a také doporučení pro problémy s menstruací či menopauzou. Knihu si občas otevřu a jen si v ní čtu. Málo kdy se setkám s tak citlivým psaním, které přesně vystihuje, jaké problémy se objevují u žen v moderním světě. Tuto knížku jsem si pořídila v angličtině z druhé ruky a v češtině bohužel nevyšla.

Ájurvéda pro každý den (MUDr. Ernsta Schrotta) – Kniha čtenáře seznamuje s ájurvédskými léčebnými postupy (paňčakarma, rasájana, ámapáčana, jóga, pránájáma, meditace apod.) pomocí běžně dostupných prostředků (bylin, koření a potravin), které je možné provádět samostatně dle jednoduchých návodů a doporučení. Pomocí domácí terapie je možné nejen upevnit zdraví, ale i zmírnit nebo úplně odstranit bolesti a potíže různých částí těla. V závěrečné části knihy, která je věnována ájurvédské výživě, najde čtenář několik inspirativních a jednoduchých ájurvédských receptů.

Online zdroje

Ajurvédský institut – zde mám pro Vás hned dva odkazy. Ten první sdružuje denní doporučení, recepty a další tipy v krátkých článcích. Ten druhý jde o něco více do hloubky. Jedná se totiž o video přednášky, které jsou záznamem přednášek pro studenty ajurvédy přímo na institutut. Tyto přednášky jsou informačně opravdu nabité, a tak je někdy potřeba si 2-3 hodinovou lekci rozdělit. Jestli se ale pro přednášku rozhodnete, doporučuji si k tomu vzít tužku a papír a dělat si poznámky. Myslím, že tyto informace jsou jedny z nejlepších, které lze zdarma, online najít.

Banyan Botanicals – obchod se spoustou článků ke čtení od doporučení k doplňkům stravy, určitým potížím ale i prevence a udržování zdraví. Myslím, že na stránkách Banyan Botanicals si najdete své, pokud o ajurvédě slyšíte poprvé a nebudete vystrašení objemem informací. Každý si tu najde něco zajímavého a naučit se o ajurvédě něco nového.

Podcasty

Hale Pule Yoga and Ayurveda – krátké, většinou 20 minutové podcasty na určitou tématiku z jogy nebo ajurvédy (nejčastěji obou, jelikož si jsou blízké). Od toho, jak připravovat pokrmy, proč jídlo neohřívat v mikrovlnce nebo jakou barvu oblečení zvolit. Moc hezky jsou zde vysvětleny ajurvédské pojmy, které ze začátku znějí podobné jeden druhému a může být náročné si zapamatovat jejich význam.

Sahara Rose: Highest Self Podcast – podcast nejen o ajurvédě, laděn velmi moderně a obohacen o zajímavé hosty. Prvky ajurvédy se snoubí s přístupem k životu a to nejen v rámci fyzického zdraví. Sahara mluví i dharmě (životním posláním), ale také přístupu ke stravě, meditaci, úspěchu a o spoustě dalších otázek, které mnoho z nás napadají každý den.

Martha ze Surya Spa – Nejedná se o podcast, ale o hosta kterého poslouchám velmi často. Martha je praktikujícím odborníkem v ajurvédě a v podcastech dává konkrétní tipy a doporučení pro udržení zdraví. Moje oblíbené jsou s Lacy Philips na podcastu Expanded a poté se Julia Piatt na jejích podcastu For The Life Of Me.

Ájurvédská terapie

Ing. Markéta Fuková

 • Ájurvédská terapeutka, která pomáhá klientům hledat jejich jedinečné cesty ke zdraví a vnitřní spokojenosti. 
 • Absolventka systematického a uceleného tříletého studijního programu ájurvéský terapeut v Ájurvédské Gurukule pod vedením paní doktorky Martiny Ziskové. 
 • Studovala též jógu, kterou mnoho let i vyučovala. 
 • https://vedomedoteky.webnode.cz/