Příprava k porodu
Pohyb Vám také pomáhá připravit se k porodu. Cvičení pro uvolnění kyčlí, práce s pánevním dnem a také dechová cvičení přímo souvisí s průběhem porodu. Díky cvičení své tělo lépe poznáte a dokážete reagovat na jeho signály. Výsledkem pravidelného cvičení a poznání vlastního těla Vám umožní zvolit vhodnou polohu při kontrakcích či křížových bolestech. Dechová cvičení Vás budou provázet při kontrakcích i v posledních fázích porodu. Jejich pravidelný nácvik je velmi vhodný, aby se vše zautomatizovalo. Při porodu většinou není moc prostoru na přemýšlení, a tak trénujte dechová cvičení dostatečně dopředu. Správné dýchání a nezadržování dechu při tlačení při porodu je navíc spojeno s menší pravděpodobností natržení hráze a to je jistě další výhoda.
Hladší průběh poporodního hojení
Pohyb a cvičení před porodem a jemné cvičení po porodu pomáhají Vašemu hojení v šestinedělí. I zde by měl být pohyb přítomný, ačkoli se ve 3. a 4. trimestru jeho intenzita sníží. To ale neznamená, že není žádný pohyb možný. Opět jsou zde důležitá dechová cvičení, cviky pro pánevní dno a jemné protažení páteře a kloubů. Správné prokrvení, které pomáhá okysličení a dodání živin i do hojících se oblastí napomáhá Vašemu zotavení.
Pohyb má také velmi kladný vliv na Vaší psychiku. U 1 z 5 žen se objevují poporodní deprese, které je velmi vhodné řešit s odborníkem. Pohyb zde hraje doplňující roli a pomáhá zlepšit vnímaní sebe sama a také se účastní na znovuobnovení hormonální rovnováhy.