Publikováno Napsat komentář

Jaro z pohledu Ajurvédy

Krásné jaro všem čtenářům. Dnešním článkem bych vám ráda přiblížila to, jak se ajurvéda dívá na toto období roku. Možná tak v tomto článku a souvisejícím videu najdete tipy, díky kterým se budete cítit o něco zdravěji, lépe a budete si užívat jaro naplno. 

Dominuje: Kapha

Období kapha začíná v polovině února nebo března (zde se literatura trochu rozchází) a trvá až do poloviny června, kdy ji vystřídá pita. Kapha je charakteristická svou pomalostí, těžkostí, chladem a statikou. Právě tyto vlastnosti je vhodné v životě vybalancovat úpravou denního režimu a těžkost kaphy rozproudit pomocí jarní energie. 

I přesto, že tomuto období kapha dominuje, doporučení berte vždy s ohledem na vaši vlastní konstituci, životním období a stávající problémy. U každého z nás se objevují všechny prvky (vata, pita, kapha) a ty mohou být v určité rovnováze. Proto následující doporučení berte s ohledem na váš stávající stav. Pro ty, u kterých je kapha obecně dominantní, jsou následující doporučení velmi vhodná a ostatním mohou pomoci lépe se naladit na jaro. 

Základní charakteristika

Na jaře je důležité pomalou kaphu postupně přivést k pohybu. A to doslova. Pohybová aktivita by měla být více dynamická, intenzivní. Naopak stravu je vhodné odlehčit, používat méně tuku, oleje a vyhnout se smaženým jídlům. Při jarní únavě není vhodné si jít odpoledne lehnout, ale raději jít dříve do postele a ráno vstávat kolem 6 hodiny. K rozproudění pocitu těžkosti využijte svižné procházky venku na sluníčku. 

Mezi časté obtíže doprovázející zvýšenou kaphu jsou alergie, nachlazení, záněty průdušek nebo plic. Těmto častým jarním obtížím můžete předejít vhodnou stravou, cvičením a zdravými zvyky na každý den. 

Strava

Svůj jídelníček odlehčete. Je zcela normální přes zimu několik kil přibrat, ale teď je na čase se jich zase zbavit. Připravujte lehké pokrmy na malém množstvím oleje, na vodě nebo si připravte dušenou zeleninu. Vyhněte se těžkým mléčným výrobkům jako jsou smetanové jogurty, sýry nebo zmrzlina. Přidejte si na zeleniny, jen té těžké vodnatě se vyhněte (okurka, cuketa, sladké brambory, dýně, olivy) a naopak přidejte více zelí, česneku, cibule, pepře a koření. Dále není vhodné konzumovat příliš těžkého a kyselého ovoce jako jsou pomeranče, banány nebo ananasy. Do svého jídelníčku zaveďte sladkovodní ryby, tofu, vejce a více čerstvých bylinek. 

Cvičení

Ideální je si vyhradit čas každé ráno na krátké cvičení, které rozproudí Vaše tělo a pomůže vám se cítit celý den svěží. Když rozhýbete kaphu hned ráno, budete se přes den cítit lépe, práce vás bude bavit a zbytek i energie na volnočasové aktivity. Ráno vyražte na svižnou procházku, přidejte více opakování pozdravu slunce, pozice bojovníků, záklony a z dechových cvičení vyzkoušejte kapalabhatí. 

Další doporučení

  • Ve sprše: V půlce sprchy vypněte bodu a udělejte si masáž cizrnovou moukou nebo práškem z amalaki. 
  • Zajděte si do sauny a pročistěte své tělo (nebo se jakkoli zapoťte)
  • Začněte novou dobrodružnou a hravou aktivitu
  • Noste teplé barvy oblečení, se zvyšující teplotou si vybírejte ale chladnější tóny fialové a modré
  • Cvičte ideálně v kapha čase od 6 ráno do 10 dopoledne
  • Ve večerním kapha čase jezte pouze lehká jídla (také od 6 do 10)
  • Podpořte svá játra kurkumou (vždy podávat s trochou pepře)
  • Pro očistu těla zvolte Triphalu
  • Zlepšete své zažívání s čajem ze zázvoru, pepře a skořice po večeři

V průběhu roku se také postupně můžete těšit na doporučení pro období léta a následně zimní období. 

 

Více o ajurvédě

Leave a Reply