Během zimy si lidé, převážně starší populace, stěžují na potíže s klouby. Jedním z důvodu je méně pohybu venku a obava z možného uklouznutí na zledovatělé ploše. Dochází tak ke špatné cirkulaci krve, klouby tuhnou, zhoršuje se hybnost, vzniká kloubní blokáda a ta zapříčiní bolest. Pak stačí už jen chvíle na vymrzlé autobusové zastávce a imunitní systém trpí.
Častým důvodem bolestí kloubů v zimě je nedostatek pohybu a obava z něj
Není to tedy ten obávaný chlad, který Vašim kloubům škodí. Je to již zmíněný nedostatek pohybu spojený s tím, že přes zimu trávíme méně času venku, více sedíme a méně se pohybujeme. Prakticky u drtivé většiny pacientů s bolestmi kloubů není vhodnou léčbou teplo a klid, ale naopak dostatečný a vhodně zvolený pohyb. O průkaznosti vlivu chladu na vznik artrózy nemáme žádné důkazy, a tak se pohybu venku v zimě určitě nebojte. Chlad může mít navíc na naše tělo vlastně pozitivní účinky a to hlavně tehdy, kdy se pravidelně otužujeme a to s rozmyslem a rozvahou.
Vystavte své tělo zimě
Je fyziologicky dokázáno, že máme mnoho genů, které jsou připraveny na chlad, jenže my je nespouštíme. Na co, když doma nám hajcuje radiátor o 24°C, sedneme do auta a tam máme 23°C. Přece nebudeme trpět, když se můžeme mít tak dobře. Proč bychom tedy měli vystupovat ze své komfortní zóny?